Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2020, 00:00

Víťazi a porazení 2020. Kto vyťaží z noviniek v novom roku najviac a kto na ne doplatí?

Pozrite si, kto najviac získa a stratí pri viacerých zmenách zákonov.

Víťazi a porazení 2020. Kto vyťaží z noviniek v novom roku najviac a kto na ne doplatí?
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

December 2019. Do volieb zostáva už len pár týždňov a poslanci v parlamente narýchlo „šijú“ viaceré zmeny zákonov. Vďaka nim si od začiatku tohto roka výrazne polepšia penzisti aj pracujúci s nižšími mzdami.

Na druhej strane sa však ocitajú samosprávy, ktoré niektoré opatrenia oberajú o príjmy, ale aj banky, ktoré majú štátu odviesť do rozpočtu peniaze navyše vo forme vyššieho bankového odvodu.

VÍŤAZI:

Dôchodcovia
Zo sociálnych balíčkov, ktoré vstupujú do platnosti v tomto roku, budú najviac ťažiť penzisti. Poteší ich napríklad oslobodenie od koncesionárskych poplatkov. Omnoho výraznejšie ich ovplyvní zavedenie minimálneho dôchodku.

Vďaka nemu stúpnu najnižšie penzie takmer o 50 eur mesačne. Zmena však prišla narýchlo a pôvodne mala byť menej štedrá. Keďže by však Sociálna poisťovňa nedokázala nové penzie prepočítať podľa pôvodného modelu tak, aby ich vyplatila ešte pred voľbami, poslanci prišli s novým návrhom. Ten neberie do úvahy zásluhovosť.

Po novom stačí, aby človek odpracoval 30 rokov, a automaticky získa penziu vo výške 334 eur. „Tento návrh je absolútne jasným signálom na to, aby ľudia začali optimalizovať svoje odvody. Vytvorí veľkú skupinu poškodených ľudí,“ povedal pre HN analytik z Univerzity Mateja Bela Ján Šebo. Štátnu kasu bude opatrenie stáť v tomto roku 150 miliónov eur navyše.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.