Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2020, 18:30

Slovenskú hydinu ohrozuje vtáčia chrípka. Sú potrebné opatrenia

Minulý týždeň v okrese Nitra diagnostikovali u hydiny vírus H5N8. Posledný výskyt tohto ochorenia bol na Slovensku v roku 2017.

Slovenskú hydinu ohrozuje vtáčia chrípka. Sú potrebné opatrenia
Zdroj: TASR

Po troch rokoch sa vtáčia chrípka vrátila do slovenských chovov hydiny. Prvé prípady nákazy nahlásili minulý týždeň v drobnochove hydiny v obci Zbehy neďaleko Nitry. Uhynuli tam tri kury domáce.

Rovnako, ako to bolo v prípade afrického moru ošípaných, aj vtáčia chrípka bola znovu diagnostikovaná u drobnochovateľa,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva. Agrorezort preto apeloval na slovenských chovateľov, aby zaviedli preventívne opatrenia a boli v týchto dňoch mimoriadne obozretní.

Zmena podnebia

Najväčšie riziko je v oblastiach, kde sa hydina dostane do kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom. Riziko zvyšuje aktuálne ročné obdobie, ktoré je mimoriadne teplé. Mení totiž cyklus sťahovavých vtákov, ktoré vírus prenášajú. Výskyt vírusu v chove sa bude riešiť drasticky. „Ak by sa nákaza vyskytla v chove hydiny, je nevyhnutné nariadiť usmrtenie všetkej hydiny v chove,“ povedal Jozef Bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Veterinári zároveň varujú, aby chovatelia nahlásili akékoľvek neobvyklé správanie u zvierat.

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.