Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2020, 18:30

Slovenskú hydinu ohrozuje vtáčia chrípka. Sú potrebné opatrenia

Minulý týždeň v okrese Nitra diagnostikovali u hydiny vírus H5N8. Posledný výskyt tohto ochorenia bol na Slovensku v roku 2017.

Slovenskú hydinu ohrozuje vtáčia chrípka. Sú potrebné opatrenia
Zdroj: TASR

Po troch rokoch sa vtáčia chrípka vrátila do slovenských chovov hydiny. Prvé prípady nákazy nahlásili minulý týždeň v drobnochove hydiny v obci Zbehy neďaleko Nitry. Uhynuli tam tri kury domáce.

Rovnako, ako to bolo v prípade afrického moru ošípaných, aj vtáčia chrípka bola znovu diagnostikovaná u drobnochovateľa,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva. Agrorezort preto apeloval na slovenských chovateľov, aby zaviedli preventívne opatrenia a boli v týchto dňoch mimoriadne obozretní.

Zmena podnebia

Najväčšie riziko je v oblastiach, kde sa hydina dostane do kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom. Riziko zvyšuje aktuálne ročné obdobie, ktoré je mimoriadne teplé. Mení totiž cyklus sťahovavých vtákov, ktoré vírus prenášajú. Výskyt vírusu v chove sa bude riešiť drasticky. „Ak by sa nákaza vyskytla v chove hydiny, je nevyhnutné nariadiť usmrtenie všetkej hydiny v chove,“ povedal Jozef Bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Veterinári zároveň varujú, aby chovatelia nahlásili akékoľvek neobvyklé správanie u zvierat.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.