Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2020, 11:20 Aktualizované dňa 15.01.2020 o 12:25

Vláda schválila limity na verejné výdavky. CIeľom je dosiahnuť vyrovnané hospodárenie

Korekčný mechanizmus je definovaný v zákone o rozpočtových pravidlách verejnej správy.

Vláda schválila limity na verejné výdavky. CIeľom je dosiahnuť vyrovnané hospodárenie
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ministri, orgány štátnej správy, ale aj správcovia kapitol štátneho rozpočtu budú musieť dôsledne dodržiavať rozpočtovaný objem výdavkov na tento rok. Vláda v stredu schválila návrh korekčného mechanizmu na tento rok, aby sa verejné financie dostali na cestu k dosiahnutiu vyrovnaného hospodárenia.

Korekčný mechanizmus je definovaný v zákone o rozpočtových pravidlách verejnej správy a pozostáva zo stanovenia horného limitu na verejné výdavky a opatrení na obdobie korekcie výrazného odchýlenia. V roku 2018 došlo k výraznému odchýleniu od smerovania k strednodobému rozpočtovému cieľu, keď štrukturálny deficit dosiahol 1,6 percenta HDP a došlo tak k výraznému odchýleniu od požadovanej konsolidačnej trajektórie o 0,6 percenta HDP.

Výrazné odchýlenie zaznamenalo aj výdavkové pravidlo, a to o 1,1 percenta HDP. Celkové hodnotenie, ktoré zohľadňuje dodatočné faktory nad rámec jesennej notifikácie Eurostatu, potvrdzuje výrazné odchýlenie štrukturálneho salda na úrovni 0,6 percenta HDP. V prípade výdavkového pravidla sa zvyšuje výrazné odchýlenie na 1,3 percenta HDP.

Ministerstvo financií (MF) SR preto navrhlo vláde na tento rok stanoviť limit verejných výdavkov na úroveň 39,326 miliardy eur, čo zodpovedá dosiahnutiu štrukturálneho deficitu na úrovni 0,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Ide o strop výdavkov, ktorý je schválený v rozpočte verejnej správy a ktoré môže verejná správa v tomto roku minúť.

Okrem toho sa bude zverejňovať aj monitoring plnenia výdavkového limitu na rok 2020 v máji a v auguste tohto roka. "Tým bude umožnené nezávislej Rade pre rozpočtovú zodpovednosť hodnotiť plnenie korekčného mechanizmu v súlade s usmernením Európskej komisie," konštatuje MF SR v predkladacej správe k návrhu.

V rámci hodnotenia plnenia výdavkového limitu sa budú zohľadňovať prípadné zmeny vo výdavkoch krytých EÚ príjmami a výdavkoch, ktoré nie sú súčasťou rozpočtu z metodických či zákonných dôvodov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.