Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2020, 15:02 Aktualizované dňa 15.01.2020 o 16:31

Vláda schválila podporu viac ako 13 miliónov eur. Pre päť firiem na východe Slovenska

Otázky vyvolala dotácia 550-tisíc eur pre Sladovňu Michalovce, ktorá deklarovala vytvorenie iba piatich nových pracovných miest.

Investičnú pomoc vo výške viac ako 13,5 milióna eur schválila v stredu vláda piatim firmám na východe Slovenska. Z toho necelých 5,6 milióna eur sú dotácie na vytvorenie pracovných miest a nákup investičného majetku a viac ako 7,9 milióna eur je úľava na dani z príjmu. Vláda tak podľa ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD) plní svoje programové vyhlásenie.

"Ide o najmenej rozvinuté okresy, väčšinou je to pomoc vo forme daňovej úľavy, v pár prípadoch dávame aj finančné prostriedky s tým, že máme záujem podporiť tieto najmenej rozvinuté okresy tak, ako to bolo v programovom vyhlásení vlády. V zásade si len plníme domácu úlohu," povedal Žiga po rokovaní vlády.

Štátnu podporu dostanú firmy Oerlikon Balzers Coating Slovakia, Veľká Ida, Bardejovské strojárne V + S Welding, Bardejovská skrutkáreň Kamax, akciová spoločnosť Sladovňa Michalovce a košická spoločnosť Visma Labs.

"Pri všetkých piatich prípadoch ide v zásade o najmenej rozvinuté okresy," upozornil Žiga. "Jediná výnimka je investícia do inovačného centra Visma v Košiciach, ktorá vytvorí 190 pracovných miest a majú riešenia pre cloudové platformy v rámci informačných technológií," dodal minister.

Otázky vyvolala dotácia 550-tisíc eur pre Sladovňu Michalovce, ktorá deklarovala vytvorenie iba piatich nových pracovných miest. Podľa Žigu ide v tomto prípade o stimul, ktorý má pomôcť udržať zamestnanosť v tejto spoločnosti. "Navyše, od roku 2018 platí nový zákon o investičných stimuloch, že nemusíte vytvárať nové pracovné miesta, aby ste mali nárok na investičnú pomoc," upozornil Žiga.

Podľa ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) sa v prípade Sladovne Michalovce dohodli, že pôvodne požadovanú investičnú pomoc vo výške 766 112 eur na základe kritérií znížia na konečných 550-tisíc eur. Kamenický potvrdil, že pridelené stimuly sú nákladom tohoročného, prípadne nasledujúcich štátnych rozpočtov.

"Vláda musí naďalej fungovať a dokedy nebude vláda nová, tak musíme riešiť priority tejto vlády," dodal Kamenický.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.