Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2020, 20:00

Zmena pre vodičov. Nový druh diaľničnej známky bude stáť milión

Vláda schválila, že cena 365-dňovej známky bude 50 eur, teda rovnaká ako pre známku platnú na jeden kalendárny rok. Nový systém bude diaľničnú spoločnosť stáť skoro milión eur.

Diaľničné známky
Zdroj: TASR

„Filatelistike odzvonilo,“ znelo krédo diaľničiarov pri zavedení elektronických známok v roku 2016. Po štyroch rokoch pridávajú do portfólia nový produkt: 365-dňovú diaľničnú známku.

V preklade to znamená, že si ju môžete kúpiť kedykoľvek počas roka a platiť bude presne rok od jej zakúpenia. Takáto možnosť bude v hre od prvého februára.

Vláda ju definitívne odklepla na svojom včerajšom rokovaní. S tým, že stáť bude 50 eur. Štát vyhradil na zmenu z rozpočtu 900-tisíc eur a na ďalšie roky počíta aj so zvýšenými nákladmi na prevádzku.

Konkrétne, každý rok 200-tisíc eur navyše. „Ak sa v nejakom informačnom systéme robia zmeny za milión, mali by to byť zásadné zmeny. Nie je mi jasné, prečo by sa mali platiť poplatky aj v ďalších rokoch,“ povedal Ľubor Illek, odborník na informačnú bezpečnosť zo Slovensko Digital.

Podľa manažéra pre komunikačnú stratégiu Skytollu Antona Bódisa by však súčet investičných a prevádzkových nákladov do roku 2023 napokon nemal prevýšiť milión eur.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.