Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2020, 00:00

PKO, Kyjev či budova RTVS. Bratislava vzkriesi kultové stavby

Bratislava má konečne hotovú veľkú urbanistickú štúdiu mapujúcu desiatky zanedbaných miest. Skrýva sa za tým snaha urobiť niečo s týmito nevyužívanými a neestetickými lokalitami. Už vo februári sa dostane k slovu aj verejnosť so svojimi pripomienkami. HN vám prinášajú výber piatich brownfieldov, pri ktorých vidí magistrát potrebu konať.

PKO, Kyjev či budova RTVS. Bratislava vzkriesi kultové stavby
Zdroj: TASR

Čo je brownfield?
Označenie pre opustené alebo len čiastočne využívané územia a priestory, ktoré môžu, ale nemusia predstavovať ekologickú záťaž. Väčšinou ide o objekty, ktoré sa po ukončení prevádzky nepodarilo opäť oživiť.


Najslávnejšie bratislavské brownfieldy

Park kultúry a oddychu


Rok 1955
Lokalita: Staré Mesto


Pôvodné využitie: PKO bol od svojho vzniku významným centrom kultúrneho a spoločenského života Bratislavčanov. Jedinečný bol aj vďaka svojmu astronomickému úseku a pozorovaniam nočnej oblohy.


Súčasný stav: V roku 2005 došlo k podozrivému predaju pozemkov pod PKO a nový majiteľ začal budovy búrať. V súčasnosti sa čaká na novú výstavbu v areáli.


Plány: Developer sa zaviazal, že vybuduje mestskú promenádu, planetárium a mediatéku. PKO sa stane súčasťou projektu River Park II a na jeho mieste

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.