Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2020, 11:59

Vlani rástli ceny realít dvojciferne. Čo nás čaká tento rok?

V posledných rokoch sa hodnota nehnuteľností v porovnaní s príjmami obyvateľstva zvyšuje príliš rýchlo, časť kupujúcich je preto nútená preorientovať sa na menšie byty.

Vlani rástli ceny realít dvojciferne. Čo nás čaká tento rok?
Zdroj: HN/Pavol Funtál

V roku 2019 platili Slováci za štvorcový meter (m2) bytu v priemere 1859 eur, čo prestavuje oproti roku 2018 nárast o 11,3 percenta. Vyplýva to z údajov Realitného barometra Realitnej únie (RÚ) SR. Ceny by sa mali zvyšovať aj tento rok, najvyššie medziročné nárasty má však už slovenský realitný trh pravdepodobne za sebou. Uviedol to analytik RÚ SR Vladimír Kubrický s tým, že v roku 2020 by mal rast trhovej hodnoty bytov predstavovať zrejme už len jednociferné číslo.

"Priemerná cena bytu na štvorcový meter môže na konci roka atakovať hranicu 2000 eur. Jej dosiahnutie zo súčasných 1859 eur/m2 by znamenalo zvýšenie na úrovni 7,6 percenta," priblížil Kubrický. Ťahúňom pre zvyšovanie by podľa neho aj naďalej mala byť malá ponuka, priaznivý vývoj ekonomiky aj neutíchajúci záujem obyvateľstva o nákup nehnuteľností. Naopak brzdou pri zvyšovaní cien bytov by mala byť Národná banka Slovenska (NBS). Žiadateľom o úver totiž musí zostať z príjmu väčšia rezerva ako doteraz. Znamená to, že podiel celkových splátok k čistému príjmu bude musieť byť nižší než 60 percent, zatiaľ čo v minulom roku šlo o 80 percent.

Kubrický zároveň poukázal na to, že v posledných rokoch sa hodnota nehnuteľností v porovnaní s príjmami obyvateľstva zvyšuje príliš rýchlo, časť kupujúcich je preto nútená preorientovať sa na menšie byty. To je dôvod, prečo sa podľa neho cena dvojizbových bytov zvýši viac ako v prípade trojizbových. Aj v minulom roku sa podľa analytika ceny starších dvojizbových bytov zvyšovali rýchlejšie ako trojizbových.

V segmente najlikvidnejších nehnuteľností, pri starších trojizbových bytoch, sa podľa Kubrického medziročne najviac zvýšili ceny v Banskej Bystrici, a to o 23,1 percent, následne v Košiciach, Prešove a Bratislave. Práve v týchto mestách sa ponuka bytov znížila najciteľnejšie. V ostatných krajských mestách bol rast cien jednociferný, najnižší v Nitre.

Kubrický dodal, že v aktuálnom decembrovom cenovom rebríčku krajských miest je pri starších trojizbových bytoch na čele Bratislava, kde stojí štvorcový meter 2496 eur. Nasledujú Košice, Trnava a Žilina. Na poslednom mieste je Trenčín, kde sú v porovnaní s hlavným mestom Slovenska ceny polovičné. Najdrahšie byty na Slovensku sú pritom v bratislavskom Starom Meste. Jeden štvorcový meter staršieho trojizbového bytu tam stojí 3204 eur.

Analytici Bencont Investments zároveň upozornili, že pre realitný trh v Bratislave sa rok 2019 niesol v znamení rekordného poklesu ponuky bytov v novostavbách a tým spôsobeným nárastom cien na historické maximá. Ku koncu minulého roka tvorilo ponuku novostavieb v Bratislave 2047 voľných bytov. Počet voľných bytov na trhu je tak podľa analytikov stále nedostatočný. Súčasná ponuka predstavuje zhruba 40 percent ponuky z rokov 2016 – 2017 a 65 percent ponuky z rokov 2012 – 2014, kedy bol realitný trh v Bratislave na svojom dne.

"Takto nízka ponuka spojená so stále vysokým dopytom spôsobili v roku 2019 nárast ceny nad 3000 eur/m2, pričom ku koncu roka sa vyšplhala dokonca až na 3237 eur/m2. Ceny novostavieb v Bratislave sa tak za rok 2019 zvýšili o 11,3 percenta," vyčíslil hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Súčasne poznamenal, že stránku dopytu v Bratislave tvorilo v štvrtom štvrťroku minulého roka 835 predaných bytov v novostavbách. Priemerná rozloha predaných bytov klesla na 53,97 m2 z 67,14 m2.

"Prudký pokles priemernej rozlohy súvisel s tým, že až 70 percent predaných bytov v Bratislave predstavovali jedno- a dvojizbové byty. Masívny predaj malých bytov spôsobila najmä nová ponuka, ktorá priniesla predovšetkým malé byty a medzi nimi aj byty do 100-tisíc eur. Také novostavby sú v Bratislave v súčasnosti už takmer neexistujúce a dopyt po nich je pre nízku cenu prirodzene veľmi vysoký," ozrejmil Bruchánik.

Počas minulého roka sa podľa neho v rámci Bratislavy počet projektov so stavebnými povoleniami vyčerpal a komplikovaný proces vybavovania nových povolení nedovolil výstavbu ďalších projektov. "Počet voľných bytov konštantne ubúdal, až kým nedosiahol dno a v dôsledku nízkej ponuky nastal prudký cenový rast vysoko presahujúci všeobecný cenový rast v ekonomike, t. j. infláciu," dodal Bruchánik. Dostupnosť bývania v hlavnom meste sa tak podľa jeho slov viditeľne zhoršila.

Zároveň v blízkej dobe nepredpokladá výrazné rozšírenie ponuky, preto si podľa neho treba zvykať, že nové byty v centre hlavného mesta budú stáť 5000 eur na štvorcový meter, byty v širšom centre prekonajú 3500 eur a byty v okrajových lokalitách sa dostanú na 3000 eur/m2. Z pohľadu Bratislavy tak v tomto roku očakáva ďalšie zvyšovanie cien a nie je vylúčené, že opäť dosiahne dvojciferný nárast.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.