Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2020, 17:00

Šéf Slovenských elektrární: Aprílový termín sprevádzkovania Mochoviec nestihneme

Banky by chceli vidieť elektráreň vyrábajúcu elektrinu, pretože iba to im dá absolútnu istotu, že splatíme dlh, hovorí pre HN generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Generálny riaditeľ Mochoviec Branislav Strýček
Zdroj: HNtelevízia

Začnime „najhorúcejšou“ témou. V decembri sa v Mochovciach opakovala takzvaná horúca skúška, respektíve niektoré jej časti. Ide podľa plánu?
Neopakovali sme horúcu skúšku, iba niektoré jej časti, najmä opakovaný náhrev primárneho okruhu. Ten sme ukončili minulý týždeň, podarilo sa nám dosiahnuť všetky kľúčové parametre. Oproti pôvodnému harmonogramu sa táto skúška predĺžila o zhruba 12 dní. Niektoré testy sme museli zopakovať, čo je prirodzená súčasť priebehu každej skúšky. Práve preto sa robia, aby sme odhalili prípadné nedostatky, napravili ich a odskúšali opäť. Teraz závery vyhodnocujeme a aj so zdôvodnením ich následne predložíme jadrovému dozoru.

Mali ste spätnú väzbu, prebiehali kontroly Úradu pre jadrový dozor v priebehu opakovania skúšky?
Kontrolóri z Úradu jadrového dozoru boli u nás prakticky každodenne. Nefunguje to tak, že by sme testy robili sami a potom im len na papieri predložili záznam, že skúšky boli vykonané. Inšpektori boli fyzicky na stavbe a skúšky sledovali, takže majú veľmi dobrý prehľad o ich priebehu. No všetky procesy a testy majú oficiálne svoje postupy a protokoly, ktoré sa musia na záver vypracovať a vyhodnotiť. So zástupcami úradu sa pravidelne stretávame a výsledky všetkých skúšok s nimi detailne diskutujeme.

Úrad sa dlhodobo v súvislosti s dostavbou vyjadruje veľmi prísne a nekompromisne, hlavne v oblasti bezpečnosti. Spôsobuje vám to komplikácie?
Sú prísni, no tak to má byť. My musíme jasne preukázať, ako analyzujeme a riešime prípadné problémy a nedostatky, ku ktorým môže mať úrad výhrady. Čo sa týka tejto skúšky, mňa osobne veľmi potešilo, že sme do procesu testovania zapojili ľudí z budúcej prevádzky, ktorí boli už teraz pri skúškach a podieľali sa na ich riadení.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.