Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2020, 20:45 Aktualizované dňa 29.01.2020 o 21:08

Koniec protestov. Autodopravcovia sa stiahnu z hraničných priechodov

Únia autodopravcov sa rozhodla stiahnuť blokády po zákroku polície.

Koniec protestov. Autodopravcovia sa stiahnu z hraničných priechodov
Zdroj: TASR/František Iván

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) dnes večer oznámila, že ukončila protestné zhromaždenie na hraničných priechodoch.

UNAS vo vyhlásení uviedla, že tak urobila po zákroku polície. Dopravcovia od utorka znovu blokovali okrem iného niektoré hraničné priechody.

Ich protesty na hraniciach skomplikovali napríklad výrobu v továrni francúzskej automobilky PSA, ktorej viazli dodávky zo zahraničia.

Režim pohotovosti

Slovenská vláda nepristúpila v plnej miere na požiadavky UNAS ohľadom výrazného zníženia cestnej dane a tiež zvýšenia zliav z mýta.

V oboch týchto oblastiach ale urobila ústupky, na ktorých sa dnes zástupcovia ministerstiev dopravy a financií dohodli s väčšou organizáciou autodopravcov Česmad Slovakia.

"Protestné zhromaždenie na hraničných priechodoch zostávajú v režime pohotovosti. To znamená, že tieto zhromaždenia môžeme v prípade potreby opäť obnoviť," uviedla UNAS.

Kabinet premiéra Petera Pellegriniho dnes schválil zmenu vládneho nariadenia o systéme úľav na mýte, ktoré platia kamióny a autobusy za jazdu po diaľniciach, rýchlostných cestách a po spoplatnených cestách prvej triedy.

Po novom sa zľava v závislosti od počtu najazdených kilometrov bude počítať už od prvého kilometra a nie ako doteraz až po prejdení 5000 kilometrov za rok. Dopravcovia by tak mohli ušetriť asi päť miliónov eur ročne.

Požiadavky autodopravcov

UNAS požadovala zvýšenie spomínaných zliav na 18 až 27 percent z terajších troch až 11 percent obvyklej sadzby. Podľa ministerstva dopravy pravidlá Únie však povoľujú poskytovať najviac 13 percentnú zľavu.

Minister financií Ladislav Kamenický zase povedal, že jeho úrad pripraví návrh úľavy v oblasti cestnej dane, a to v hodnote 30 miliónov eur. Táto zmena však vyžaduje zmenu zákona, čo existujúca vláda vzhľadom na februárový termín parlamentných volieb už nepresadí.

Cestná daň za tento rok, ktorú platia podnikatelia za svoje vozidlá či návesy, bude splatná až v januári budúceho roka. Podľa UNAS napríklad sadzba cestnej dane za ťažkú ​​súpravu kamiónu je u nás druhá najvyššia v EÚ.

Celkový vplyv požiadaviek UNAS týkajúcich sa zníženia cestnej dane a zvýšenia zliav na mýte Kamenický vyčíslil na zhruba 100 miliónov eur, čo označil za neprijateľné.

Nespokojní dopravcovia už začiatkom mesiaca takmer týždeň protestovali na rôznych cestách a tiež zablokovali niektoré hraničné priechody so susednými štátmi. Protest potom prerušili 13. januára po výzve premiéra na rokovanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.