Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2020, 00:00

Čierne ubytovanie pripravuje slovenské obce o peniaze

Samosprávy sa sťažujú na enormné úniky na turistických daniach. Problémom je aj platforma Airbnb. Spoločnosť však má riešenie.

Čierne ubytovanie pripravuje slovenské obce o peniaze
Zdroj: Dreamstime

Na Slovensku je legislatíva v prípade výberu miestnych daní za ubytovanie nedostatočná. Podľa Združenia miest a obcí Slovenska dochádza k veľkým únikom a samosprávy nemajú páky na to, aby problém vyriešili. Nepoctivým prevádzkovateľom, ktorí neodvádzajú daň, totiž vinu nevedia dokázať. Často ide o súkromné osoby, ktoré sa tvária, že je u nich ubytovaná rodina alebo známi zadarmo. Mestá a obce tak prichádzajú o peniaze a turisti potom chýbajú aj v štatistikách o počte prenocovaní.


Výber daní za ubytovanie majú vo svojej správe obce, ktoré ich sadzbu aj všetky potrebné náležitosti upravujú vo všeobecne záväznom nariad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.