Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2020, 12:58 Aktualizované dňa 30.01.2020 o 16:07

Testy v Mochovciach odhalili nedostatky na novom reaktore

Počas testov boli zistené problémy na súčasti zariadenia, ktoré slúži na udržanie stáleho tlaku v primárnom okruhu bloku.

Testy v Mochovciach odhalili nedostatky na novom reaktore
Zdroj: Pavol Funtál

Pri opakovaných testoch v dokončovanom treťom bloku jadrovej elektrárne Mochovce na juhu Slovenska vyšli najavo dva nedostatky zariadenia. Slovenský úrad jadrového dozoru (ÚJD) to uviedol v predbežnej hodnotiacej správe. Začatie prevádzky bloku sa podľa skorších informácií znovu oneskorí.

Opakovanie časti takzvanej horúcej hydroskúšky nariadil ÚJD po tom, čo v správe k prvému testu vlani uviedol, že opakovane vyjadroval svoju nespokojnosť s veľkým počtom nedorobkov a nedostatkov na treťom bloku elektrárne. Úspešné zvládnutie testov je jednou z podmienok pre doručenie jadrového paliva do reaktora.

Počas nových testov úrad zistil problémy na súčasti zariadenia, ktoré slúži na udržanie stáleho tlaku v primárnom okruhu bloku. V hermetickej zóne, kde sú umiestnené základné technologické zariadenia, bola zase znížená kvalita vzduchu. Dôvodom zrejme boli výpary z použitých náterov.

"Všetky naplánované testy boli vykonané. Úspešne sme zrealizovali pevnostnú tlakovú skúšku primárneho okruhu, tlakové skúšky všetkých parogenerátorov, skúšky záložných dieselových generátorov," povedal hovorca SE Miroslav Šarišský. Dodal, že niektoré zistenia z testov spoločnosť analyzuje a že bezpečnosť je pre nich na prvom mieste.

„Preukázali sme, že prevádzkové predpisy sú spracované na veľmi dobrej úrovni a celkovo je skúška predbežne hodnotená ako vyhovujúca. Identifikovali sme aj niektoré zistenia, ktoré momentálne analyzujeme," dodal Šarišský. 

​Hovorca spoločnosti Slovenských elektrární (SE) Miroslav Šarišský povedal, že spoločnosť počká na vyhotovenie konečnej správy zo strany ÚJD. Generálny riaditeľ SE Branislav Strýček už skôr povedal, že harmonogram uvedenia tretieho bloku elektrárne v Mochovciach do prevádzky bude opäť posunutý.

Vyjadril presvedčenie, že do konca tohto roka bude do tohto bloku atómovej elektrárne doručené palivo. SE jadrovú elektráreň dokončuje.

Termíny uvedenia tretieho a štvrtého bloku elektrárne v Mochovciach spoločnosť Slovenské elektrárne opakovane odsúvala aj v minulosti. Zároveň sa postupne zvyšoval rozpočet projektu dostavby až na 5,67 miliardy eur. Pôvodne sa počítalo s tým, že práce vyjdu na 2,78 miliardy eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.