Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2020, 13:31

Automobilky sa po komplikáciách vrátili do normálu

Únia autodopravcov Slovenska v stredu večer po dvoch dňoch ukončila protesty na cestných hraničných priechodoch.

Automobilky sa po komplikáciách vrátili do normálu
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Výroba v slovenských fabrikách automobiliek PSA a Kia Motors, ktoré sa sťažovali na komplikácie kvôli tomu, že dopravcovia blokujú cesty, pokračuje v obvyklom režime.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) v stredu večer po dvoch dňoch ukončila opätovné protesty na cestných hraničných priechodoch, hoci vláda v plnej miere jej požiadavky ohľadom zníženia cestnej dane a zvýšenie zliav z mýta nesplnila. Počas protestu dopravcovia blokovali kamiónovú dopravu aj na ktorých priechodoch s Českom.

Hovorca slovenského továrne automobilky PSA Peter Švec povedal, že okrem prerušenia výroby zhruba na tri a pol hodiny v noci na stredu potom počas dňa závod odstavil linky na ďalšiu hodinu. Kvôli protestom autodopravcov na prechodoch s Poľskom a Maďarskom mala továreň problémy s dodávkami komponentov z cudziny.

​Komplikácie v súvislosti s protestom hlásila aj továreň automobilky Kia Motors, ktorá zvažovala prerušenie výroby. Aj ďalšie veľké firmy upozornili, že dlhotrvajúce blokády ciest by im spôsobili problémy.

Automobilový priemysel je hlavným ťahúňom ekonomiky Slovenska, ktoré je v prepočte na obyvateľa najväčším výrobcom áut na svete. Okrem PSA a Kia Motors majú svoje závody na slovenskom tiež automobilky Volkswagen a Jaguar Land Rover.

Slovenská vláda v stredu schválila zmenu nariadenia o výpočte zliav z mýta, ktoré na slovenskom platia kamióny a autobusy za jazdu po diaľniciach a ďalších spoplatnených cestách.

Sľúbila tiež pripraviť návrh na úľavy v cestnej dani, ktorý ale do februárových parlamentných volieb už nepresadí. Kým UNAS požadovala vyššie úľavy, než boli v pláne, návrhy kabinetu podporila väčšie organizácie autodopravcov Česmad Slovakia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.