Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2020, 18:00

Roboty nám prácu nezoberú. Prinesú však výrazné zmeny

Nové technológie samy o sebe vytvárajú dopyt po úplne nových pracovných miestach.

Podľa analýz OECD je slovenský trh jedným z najohrozenejších, čo sa týka automatizácie v rámci klubu bohatých krajín. Predseda strany Smer Robert Fico nedávno hovoril o možnosti zdaňovať roboty O možnosti zdaňovania automatizácie a robotov sme sa rozprávali s Martinom Kahancom, zakladateľom a vedeckým riaditeľom Stredoeurópskeho inštitútu pracovných štúdií (CELSI).

Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na trhu práce podľa Kahanca zvyšuje tlak na mzdy. Jedným zo spôsobov, ako zvyšovať produktivitu práce, je aj automatizácia, teda zavádzanie robotov

Tento proces je na jednej strane veľmi rýchly, nahradzuje manuálnu a repetitívnu prácu, softvérové roboty nahrádzajú napríklad telefonických operátorov. "Umelá inteligencia istým spôsobom priamo súťaží s ľuďmi, blížime sa k tomu, že robot dokáže nahrádzať človeka," vysvetliť Kahanec. 

Dopady na zamestnanosť sú ale omnoho komplexnejšie, než sa zdá. "Na jednej strane dokážu roboty ľudí nahrádzať, ale na druhej strane dopad priamo na nezamestnanosť z ekonomickej teórie by nemal byť veľmi veľký," povedal riaditeľ výskumu. 

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.