Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2020, 10:55 Aktualizované dňa 04.02.2020 o 12:26

Fico sľúbil trinásty dôchodok a kritizoval Kisku: Otvoril by túto krajinu aj vírusu, nielen migrantom

Smer chce vyplatiť trinásty dôchodok všetkým starobným dôchodcom vo výške 460 eur.

Fico sľúbil trinásty dôchodok a kritizoval Kisku: Otvoril by túto krajinu aj vírusu, nielen migrantom
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Smer považuje vyplatenie trinásteho dôchodku za svoju životnú prioritu. Povedal to dnes predseda koaličnej strany Robert Fico.

"Nepotrebujem pred vami vystupovať spôsobom, že ak sa nám to podarí, tak to bude. Berte to ako hotovú vec," uviedol s tým, že pre Smer to bude jedna z principiálnych podmienok v možnej budúcej vláde.

Fico si je istý, že trinásty dôchodok sa bude vyplácať už v decembri 2020.

"Chceme vyplatiť trinásty dôchodok všetkým starobným dôchodcom, a táto suma bude predstavovať 460 eur. U predčasných dôchodcov to bude 433 eur," uviedol bývalý premiér.  

Sumy by mali byť vo výške priemerných dôchodkov. Sirotské dôchodky by mali predstavovať 138 eur. V prípade stopercentného zdravotného postihnutia by mal byť invalidný dôchodok 379 eur, do 70-percentného postihnutia by malo ísť o 209 eur.

Náklady vo výške pol miliardy

Opatrenie bude podľa šéfa Smeru stáť 581 miliónov eur. Dodal, že táto suma je zvládnuteľná. 

Novinári na brífingu pripomenuli Ficovi, že o trinástom dôchodku už hovoril pred voľbami v roku 2010, kde s týmto heslom figuroval na bilborde spoločne s exministerkou práce Vierou Tomanovou. 

"Nemám žiadne výčitky svedomia, my sme jasne pomenovali vianočný príspevok ako základ trinásteho dôchodku a teraz ideme do trinásteho dôchodku," reagoval šéf Smeru.

Fico kritizoval Kisku

Fico zároveň pri trinástom dôchodku spomenul aj tému migrácie a vyhlásil, že jeho strana nechce, aby migranti "okradli" Slovákov o trinásty dôchodok.  

"Kiska by otvoril túto krajinu aj vírusu, nielen migrantom. Kiska chce migrantov, my chceme trinásty dôchodok," vyhlásil na záver svojho brífingu.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.