Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2020, 15:40

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť varuje: Deficit môže dosiahnuť 1,79 percenta HDP

Naplnenie rizík pre saldo by znamenalo prekročenie vládou schváleného limitu výdavkov v roku 2020.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť varuje: Deficit môže dosiahnuť 1,79 percenta HDP
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak vláda neprijme dodatočné opatrenia, deficit slovenských verejných financií v tomto roku môže dosiahnuť 1,79 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Upozorňuje na to Kancelária Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (KRRZ) vo svojom najnovšom januárovom rozpočtovom semafore.

Odhadovaná veľkosť odchýlky od rozpočtovaného salda verejnej správy v tomto roku je vo výške 1,274 miliardy eur, čo podľa KRRZ predstavuje vysoké riziko pre dosiahnutie cieľa rozpočtu.

"Riziká pre saldo vyplývajú najmä z vyššieho rastu výdavkov štátneho rozpočtu, nadhodnotených nedaňových príjmov a podhodnotených výdavkov samospráv," upozorňuje KRRZ.

Naplnenie rizík pre saldo by znamenalo prekročenie vládou schváleného limitu výdavkov v roku 2020, kompenzačné opatrenia by museli dosiahnuť 1,193 miliardy eur, teda 1,22 percenta HDP.

"Najvyššie riziko očakávame pri výdavkoch štátneho rozpočtu, kde odhadujeme rast čerpania nad rozpočtovanú úroveň o 307 miliónov eur. Zvýšenie očakávame najmä v kapitálových výdavkoch z dôvodu čerpania prostriedkov prenesených z predchádzajúcich rokov," predpokladá KRRZ.

Pri nedaňových príjmoch odhaduje kancelária rozpočtovej rady výpadok výnosu o 230 miliónov eur. Ide o riziká identifikované RRZ už v čase schvaľovania rozpočtu, pričom viaceré sa každoročne opakujú.

"K odhadovanému zhoršeniu salda prispieva hospodárenie samospráv s negatívnym vplyvom 224 miliónov eur, riziko očakávame najmä vo výdavkoch na mzdy a na bežné transfery, ako aj v investíciách," doplnila KRRZ.

Odhad salda v roku 2020 vychádza z aktualizovanej prognózy na rok 2019, informácie o priebežnom vývoji v roku 2020 zatiaľ nie sú k dispozícii. Deficit verejnej správy v roku 2019 po zohľadnení dosiaľ zverejnených údajov môže dosiahnuť úroveň 1,258 miliardy eur, teda 1,34 percenta HDP, čo podľa KRRZ predstavuje nesplnenie cieľa vyrovnaného rozpočtu.

Rozpočtový semafor je model KRRZ, ktorý na základe najnovších údajov automaticky prognózuje koncoročné plnenia jednotlivých príjmových a výdavkových položiek subjektov verejnej správy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.