Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2020, 11:57

Priemyselná výroba v eurozóne aj v celej Únii v decembri klesla

Z jednotlivých členských krajín, z ktorých sú údaje k dispozícii, najväčší medzimesačný pokles zaznamenalo Írsko.

Priemyselná výroba v eurozóne aj v celej Únii v decembri klesla
Zdroj: Reuters

Priemyselná výroba v krajinách eurozóny aj v celej Európskej únii v decembri klesla. V krajinách platiacich eurom sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o 2,1 percenta, v celej EÚ o dve percentá. Oznámil to dnes európsky štatistický úrad Eurostat. V novembri sa výroba v oboch regiónoch nezmenila.

Medziročne sa priemyselná výroba v eurozóne prepadla o 4,1 percenta, v celej EÚ o 3,9 percenta. Za celý minulý rok výroba v krajinách platiacich eurom v priemere klesla o 1,7 percenta, zatiaľ čo v 27 členských krajinách EÚ sa znížila o 1,1 percenta.

Výroba klesla medzimesačne vo všetkých sektoroch, najviac sa prepadla produkcia kapitálového tovaru. Najnižší bol pokles naopak v energetickom sektore.

Z jednotlivých členských krajín, z ktorých sú údaje k dispozícii, najväčší medzimesačný pokles zaznamenalo Írsko, a to o 6,2 percenta. Výrazné bolo zníženie výroby v Maďarsku a Poľsku, naopak v Dánsku produkcie o 7,2 percenta vzrástla.

V medziročnom porovnaní sa zvýšila len výroba spotrebného tovaru krátkodobej spotreby a najviac klesla produkcia kapitálového tovaru. Najväčší bol prepad výroby v Estónsku, Rumunsku a Nemecku, naopak na Malte, v Portugalsku a Poľsku sa výroba zvýšila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.