Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2020, 14:51

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť varuje. Nové opatrenia by mohli deficit dostať nad tri percentá

Hranica troch percent je dôležitá aj z hľadiska európskych pravidiel, za jej prekročenie by Slovensku hrozil finančný trest. 

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť varuje. Nové opatrenia by mohli deficit dostať nad tri percentá
Zdroj: TASR

Vláda dnes schválila zvýšenie prídavku na dieťa a trinásty dôchodok. Schválila tiež zrušenie diaľničných známok a to všetko necelé tri týždne pred parlamentnými voľbami.

Minister financií Ladislav Kamenický vyhlásil, že v súčasnosti k avizovaným opatreniam hľadá zdroje financovania. "Musím hľadať zdroje na to, akým spôsobom toto opatrenie budeme vedieť zafinancovať a nájsť v rozpočte tieto zdroje," povedal minister.

​Zámer zrušiť diaľničné známky pre fyzické osoby a právnické osoby s vozidlom do 3,5 tony by podľa Kamenického stál približne 70 miliónov eur. Zvýšenie prídavku na dieťa a zavedenie 13. dôchodku by pritom malo štát prísť až na 650 miliónov eur

"Nové vládne výdavkové opatrenia by deficit rozpočtu verejnej správy prehĺbili o dodatočných takmer 0,5 percenta HDP v roku 2020 a 0,8 percenta HDP v ďalších rokoch, čím by sa v roku 2021 priblížil deficit k hranici troch percent HDP a k prekročeniu tejto hranice by bez kompenzačných opatrení mohlo dôjsť v roku 2022," varoval predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko. 

Podľa Šramka je hranica troch percent HDP dôležitá aj z hľadiska európskych pravidiel Paktu stability a rastu, za ktorej prekročenie by hrozil finančný trest. 

"Pri relatívne priaznivom ekonomickom vývoji, bez ekonomického poklesu alebo iných externých negatívnych šokov, sa zhoršovanie hospodárenia považuje za porušenie tzv. preventívnej časti Paktu stability a rastu, čo môže viesť k spusteniu procedúry zo strany Komisie," povedal predseda.

​Dodal, že avizované opatrenia sú prijímané narýchlo a bez riadnej diskusie o ich nevyhnutnosti. Poukazuje tiež na nedostatok kompenzačných opatrení. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.