Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2020, 12:14

Bratislava možno Česku "ukradne" Superb. Škodovka uvažuje o presune výroby

O možnom presune výroby Superbu z Česka do zahraničia sa špekulovalo už skôr, odbory presun odmietali.

Bratislava možno Česku "ukradne" Superb. Škodovka uvažuje o presune výroby
Zdroj: Škoda

Koncern Volkswagen zvažuje, že presunie výrobu Škody Superb, vlajkovej lode automobilky Škoda Auto do Bratislavy. Denníku Hospodářské noviny to dnes povedal odborový predák Jaroslav Povšík, podľa ktorého sú v Bratislave nevyťažené kapacity. O možnom presune výroby Superbu z Česka do zahraničia sa špekulovalo už skôr, odbory presun odmietali.

Volkswagen v roku 2018 po špekuláciách o presune výroby Superbu oznámil, že tento model škodovke zostane, navyše sa mali v Českej republike do roku 2023 začať vyrábať modely rodiny Passat.

Podľa Hospodářských novín by sa do Bratislavy spoločne so Superbom presunul tiež Passat a Arteon. Podľa Povšíka je tiež možné, že by sa Superb presunul do maďarskej továrne automobilky Audi v Györi.

Stavba továrne

"Núdzovo sa začína uvažovať o ďalších riešeniach, najmä posun liniek a využitie existujúcich tovární. Premýšľa sa napríklad o Bratislave, kde má koncern VW tiež nevyťaženú kapacitu. Alebo tiež u Audi v Györi, kde koncern vyrába dieselové motory a má kapacity," povedal denníku Povšík na otázku týkajúcu sa stavby prípadnej novej továrne, o ktorej sa hovorilo už skôr.

Koncern ani Škoda sa k spomínaným plánom nevyjadrujú. "Budúci výrobný program nekomentujeme," povedala denníku hovorkyňa Škody Auto Kamila Biddle.

​V januári odbory v týždenníku Škodovácký odborár uviedli, že sa špekuluje, že časť výroby modelu Fabia by mohol kvôli nákladom získať Seat, ktorý patrí do koncernu Volkswagen, rovnako ako Škoda. Podľa odborov ide o rizikovú situáciu.

"Preťahuje sa o produkty. Ohrozený je naďalej model Superb, o ktorom sa malo rozhodnúť do konca roka, zatiaľ k tomu ale nedošlo," povedal v januári Povšík.

Napätá situácia 

Podľa neho sa mal začať Superb vyrábať spoločne s Volkswagenom Passat v novom závode v Turecku, jeho príprava ale bola pozastavená kvôli tamojšej napätej situácii.

Škoda Auto vlani dodala celosvetovo 1,24 milióna áut. Prevádzkuje tri výrobné závody v Českej republike, vyrába v Číne, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, väčšinou prostredníctvom koncernových partnerstiev, ďalej na Ukrajine a v Kazachstane v spolupráci s lokálnymi partnermi. Je aktívna na viac ako sto trhoch. Zamestnáva takmer 39-tisíc zamestnancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.