Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2020, 15:29

Viac ako polovica mladých Slovákov má aspoň jednu pôžičku, ukázal prieskum

Štvrtina mladých Slovákov vo veku 18 až 22 rokov má dve alebo tri pôžičky.

Viac ako polovica mladých Slovákov má aspoň jednu pôžičku, ukázal prieskum
Zdroj: FotoHN/Peter Mayer

Mladí Slováci si najčastejšie požičiavajú na bývanie a obstaranie automobilu, každý desiaty mladý dlžník si požičal na nákup elektroniky. Z prieskumu vypracovaného agentúrou STEM/MARK pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, tiež vyplýva, že štvrtina mladých Slovákov vo veku 18 až 22 rokov má dve alebo tri pôžičky.

Nejakú finančnú pôžičku má v súčasnosti 51 percent mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov. Viac sa zadlžujú muži (57 percent) než ženy (45 percent). Mladí Slováci si najčastejšie berú úver vo veku 27 až 30 rokov (78 percent) a ľudia bez maturity i vysokoškolsky vzdelaní si požičiavajú v podobnej miere.

"Vysoký podiel pôžičiek medzi ľuďmi mladšími ako 30 rokov, ktorí žijú v manželskom alebo partnerskom vzťahu a majú jedno či viac detí, jasne súvisí s pôžičkami na vlastné bývanie. Znepokojivé je zistenie, že 15 percent mladých ľudí vo veku 18 až 22 rokov rieši pôžičkou náklady na voľnočasové aktivity. Alarmujúci je tiež celkový počet úverov významnej časti mladých ľudí," hovorí Jaroslava Palendalová, generálna riaditeľka spoločnosti KRUK.

​​Nadpolovičná väčšina (52 percent) mladých dlžníkov má len jeden úver a spravidla ide o hypotéku na vlastný dom či byt. Plných 16 percent najmladších dlžníkov (vo veku 18 až 22 rokov) má dokonca štyri pôžičky. Viacnásobne sa zadlžujú predovšetkým študenti, dve alebo tri pôžičky má 31 percent študentov, štyri pôžičky celých 20 percent.

"Závery nášho aktuálneho prieskumu medzi mladými ľuďmi bohužiaľ ukazujú, že väčší počet rôznych pôžičiek majú najčastejšie ľudia s nízkymi príjmami, ktorí sa v prípade nečakaných výdavkov ľahko dostanú do situácie, keď nebudú schopní splácať všetky svoje záväzky," dodáva Palendalová.

Absolútna väčšina (84 percent) zadlžených respondentov získala pôžičku (spravidla hypotéku) od banky. Každý siedmy (14 percent) mladý dlžník si požičal peniaze od rodičov a 10 percent účastníkov prieskumu sa obrátilo na poskytovateľa spotrebiteľských úverov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.