Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2020, 09:35 Aktualizované dňa 14.02.2020 o 09:35

Rast ekonomiky v závere roka poskočil. Vývozy sa dočkali oživenia

Slovenská ekonomika rástla rýchlejšie ako štvrťrok predtým, ochladenie však ešte nemáme za sebou.

Rast ekonomiky v závere roka poskočil. Vývozy sa dočkali oživenia
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Rast slovenského hospodárstva v poslednom štvrťroku dosiahol 2,1 percenta, čo je o trochu menej ako sa pôvodne očakávalo.

Aj napriek tomu, je toto číslo pozitívnou správou, v treťom štvrťroku, totiž naša ekonomika rástla iba 1,3 percentným tempom.

Ako upozornil analytik VÚB banky Michal Lehuta, po mesiacoch prepadu, rast v štvrtom štvrťroku podporili už aj vývozy.

„Keďže zahraničný obchod zaknihoval za október až december prebytok o viac ako 320 miliónov eur vyšší ako vlani, mal by byť príspevok čistých vývozov zo Slovenska na rast HDP citeľne kladný,“ vysvetlil.

To, v ktorých konkrétnych odvetviach sa vývozy oživili ešte nie je známe, podrobné údaje o raste HDP budú totiž zverejnené až v marci.

Hlavným ťahúňom rastu však aj naďalej bola domáca spotreba. „Dobre sa darilo najmä niektorým odvetviam služieb, napríklad reštauráciám a pohostinstvám  a hotelierstvu či sektoru informácií a komunikácie,“ skonštatoval Lehuta.

​Naše exporty na konci roka síce posilnili, no podľa Lehutu je výhľad na najbližšie obdobie aj naďalej skôr negatívny. „Našu prognózu rastu HDP v roku 2020 ponechávame na úrovni 2,0 percenta, teda naďalej pod potenciálom ekonomiky,“ zakončil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.