Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2020, 00:00

Môžu Afričania dobehnúť Európu či USA?

Na druhej strane, teto krajiny podľa Pánisa zatiaľ nemôžu reálne konkurovať Západu.

Môžu Afričania dobehnúť Európu či USA?

„Zaostávajú aj za juhovýchodnou Áziou, keďže ešte nemajú tak vyspelé a efektívne inštitúcie a rozvinutú infraštruktúru. Zaostávajú technologicky, pokrivkávajú aj na úrovni ľudského kapitálu, vzdelanostného systému, trhu práce, vyspelosti finančného systému či inovačnej schopnosti. Dá sa povedať, že v týchto oblastiach sa zlepšujú, no na najlepších ešte dlho mať nebudú.“

Potrebu zmien ekonomickej infraštruktúry si však tieto štáty veľmi dobre uvedomujú. A to aj tie krajiny, ktoré sú v rámci afrického kontinentu považované najbohatšie.

„V súčasnosti patrí medzi hlavné odvetvia nášho hospodárstva cestovný ruch. Snažíme sa však rozvíjať aj segmenty s vyššou pridanou hodnotou,“ zdôraznil v rozhovore pre HN Mmusi Kgafela, botswanský minister infraštruktúry a rozvoja bývania.

Niektoré africké krajiny preto prišli s iniciatívami na podporu informačných technológií či výskumu a vývoja v technologickej sfére.

Investície do týchto oblastí rastú, hneď niekoľko miest či regiónov si nárokuje na titul afrického Silicon Valley. V uplynulom období vznikli viac ako tri stovky inovatívnych hubov v Keni, Juhoafrickej republike, Nigérii, Egypte alebo Maroku.

Problémom je v tomto smere nedostatočná kvalita afrických univerzít. V prvej päťstovke rebríčka Top Universities sa z čierneho kontinentu umiestňuje iba juhoafrická Stellenbosch University.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.