Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2020, 00:00

Podniky sú opatrné, zbavujú sa svojich naskladnených zásob

Vypredávanie zásob môže byť pozitívnym znakom budúceho rastu, vysvetlil v rozhovore pre HN analytik UniCredit banky Ľubomír Koršňák.

Podniky sú opatrné, zbavujú sa svojich naskladnených zásob
Zdroj: Dreamstime

V poslednom štvrťroku prekvapili výsledky zahraničného obchodu, vývozy totiž po dlhom čase rástli. Aký vplyv mal export na celkový hospodársky rast?
Zmenila sa štruktúra rastu ekonomiky, to znamená, že viac bola ťahaná príspevkom čistého exportu a menej domácim dopytom. Tým, že slabol domáci dopyt, zvyšoval sa príspevok zahraničného obchodu. Ťažko však povedať, aký presne tento príspevok bol.


Nedá sa to teda zatiaľ kvantifikovať?
Ak sa pozrieme na exporty, tak je pravda, že kým v treťom kvartáli medziročne klesali, v štvrtom nám už pravdepodobne úplne neklesali, a to aj vďaka silnej

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.