Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2020, 00:00

Hraboš farmárom spôsobil miliónové straty

V boji proti škodcovi budú môcť po novom slovenskí poľnohospodári používať prípravok Ratron.

Hraboš farmárom spôsobil miliónové straty
Zdroj: Dreamstime

Výskyt hraboša poľného na Slovensku dosiahol kalamitný stav. To znamená, že zviera významne škodí produkcii poľnohospodárskych plodín aj krajine. V čase premnoženia pripadá na jeden hektár pôdy okolo dvetisíc jedincov. Tí dokážu za mesiac spotrebovať takmer 700 kilogramov rastlín a 133 kilogramov obilia.

Podľa údajov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory bola minulý mesiac postihnutá plocha vo výmere 310-tisíc hektárov. To je jedna šestina celkovej rozlohy ornej pôdy na Slovensku. „Odhadovaná výška škôd je približne 55 miliónov eur. Škody ďalej narastajú, keďže premnožená zver, ako aj hraboše naďalej likvidujú porasty plodín,“ uvádza Jana Holéciová, hovorkyňa komory.

Pred niekoľkými dňami v t

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.