Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2020, 18:00

Je to oficiálne. OTP banku na Slovensku kupuje matka ČSOB

Banka pripomína, že transakciu ešte budú musieť schváliť úrady na Slovensku aj v Belgicku.

Je to oficiálne. OTP banku na Slovensku kupuje matka ČSOB
Zdroj: ČSOB

To, o čom sa ešte pred pár dňami špekulovalo, je dnes oficiálne potvrdené. OTP banku na Slovensku kupuje belgická KBC, matka tunajšej ČSOB.

"Belgická KBC Group, ktorá je materskou skupinou Československej obchodnej banky, a.s. a maďarská skupina OTP Bank dnes uzatvorili dohodu, na základe ktorej KBC získa 99,44-% podiel v OTP Banke Slovensko, a.s. Zostávajúci, 0,56-% podiel je vo vlastníctve drobných akcionárov," informuje ČSOB v oficiálnom stanovisku.

Klientov sa zmeny nedotknú

Banka pripomína, že transakciu ešte budú musieť schváliť úrady na Slovensku aj v Belgicku. Klientov by sa prechod nemal takmer nijakým spôsobom dotknúť. 

"OTP Banka Slovensko si bude aj naďalej, s plnou podporou ČSOB, plniť všetky svoje záväzky na bankovom trhu a poskytovať profesionálny servis najvyššej kvality všetkým svojim klientom. Od klientov OTP Banky si transakcia nebude vyžadovať žiadne aktívne kroky. Toto spojenie nebude mať vplyv na rozsah poskytovaných služieb, na vyplácanie príspevkov správcu Nadácie Gábora Bethlena a tiež možnosť komunikovať na vybraných pobočkách v maďarskom jazyku," informuje ďalej banka. 

Belgická KBC dohodu víta. "Dnešné uzatvorenie dohody je plne v súlade s našou stratégiou a cieľom byť na kľúčových trhoch referenciou v oblasti bankopoistenia, tak pre retailových klientov, ako aj podnikateľov, a to od mikro až po stredne kapitalizované spoločnosti," povedal Johan Thijs, generálny riaditeľ KBC Group. 

Už raz na predaj bola 

Bankový dom je u nás desiatym najväčším hráčom z hľadiska veľkosti spravovaného majetku. V roku 2018 mal takmer 18-tisíc firemných a 193-tisíc retailových klientov.

Avšak od čias finančnej krízy sa mu veľmi nedarilo a jeho tržby dlhodobo klesali. Za roky 2016 až 2018 nakumuloval straty takmer 13 miliónov eur.

OTP Banka, dcéra maďarskej OTB Bank, na Slovensko prišla na základe prevzatej štátnej Investičnej a rozvojovej banky už v roku 2002.

Na predaj už raz bola, pred letom 2008, no vlastníci obchod po pár mesiacoch zastavili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.