Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2020, 10:42

Vládny sociálny balík je rozpočtovou mínou pre budúcu vládu, varujú analytici

​Podľa analytikov by v prípade schválenia opatrení mala prezidentka Zuzana Čaputová tieto novely zákonov vrátiť parlamentu.

Vládny sociálny balík je rozpočtovou mínou pre budúcu vládu, varujú analytici
Zdroj: TASR

Vládou schválený balík sociálnych opatrení zásadným spôsobom zvyšuje deficit verejných financií a členovia Klubu ekonomických analytikov (KEA) sú proti jeho prijatiu.

Opatrenia sú podľa KEA orientované na spotrebu, bez vplyvu na zvýšenie potenciálu ekonomiky, a sú v protiklade so schválenými výdavkovými limitmi.

Bez prijatia kompenzačných opatrení by ekonómovia považovali rozpočet za rizikový až veľmi rizikový, informoval v utorok klub v tlačovej správe. O schválení balíka ešte musí rozhodnúť Národná rada (NR) SR.

Podľa ankety KEA, na ktorej sa zúčastnilo 31 z celkového počtu 45 členov, nepovažuje zdvojnásobenie rodinných prídavkov, zavedenie 13. dôchodku a zrušenie diaľničných známok pre automobily do 3,5 tony za ekonomicky odôvodnené 90 percent respondentov ankety.

​Podľa analytikov by v prípade schválenia týchto opatrení NR SR mala prezidentka Zuzana Čaputová tieto novely zákonov vrátiť parlamentu.

"Zvýšenie deficitu o 0,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) tento rok a 0,8 percenta HDP od budúceho roka nepovažujeme za ekonomicky odôvodnené v čase, keď sa prijali výdavkové limity a sme výrazne odchýlení od cesty k vyrovnanému rozpočtu," zhodla sa väčšina analytikov KEA.

​Podľa ekonómov ostane bez dodatočných opatrení verejný dlh naďalej v sankčných pásmach dlhovej brzdy podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Návrhom z dielne SNS a Smeru-SD analytici vyčítajú, že sú orientované čisto na spotrebu bez výraznejšieho dlhodobejšieho vplyvu na potenciál ekonomiky. "Rozpočet odovzdaný v takomto stave by bol rozpočtovou mínou pre novú vládu, a teda dôvodom na uťahovanie si opaskov v najbližšom čase," zdôraznili ekonómovia.

Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) je aktuálny odhad schodku na rok 2020 bez dodatočných opatrení na úrovni -1,79 percenta HDP, čo je už teraz podstatne viac ako cieľ -0,49 percenta HDP.

Slovensko sa odchýlilo z cesty k vyrovnanému rozpočtu už v roku 2018, čo v januári potvrdila aj vláda schválením výdavkového limitu na rok 2020. RRZ upozornila, že na to, aby sa v roku 2020 splnili vládou schválené výdavkové stropy, sa budú musieť prijať opatrenia vo výške 1,2 percenta HDP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.