Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2020, 00:00

Schválenie 13. dôchodkov priťaží najmä pracujúcim

Zrušenie diaľničných známok, dvojnásobný prídavok na dieťa a 13. penzie. O trojici zákonov, ktoré ukroja z rozpočtu 800 miliónov eur, dnes rokuje parlament. Najnákladnejším z opatrení je pritom 13. dôchodok. Z krajín Európskej únie sú slovenskí dôchodcovia chudobou ohrození najmenej. Náklady štátu na dôchodky výrazne stúpajú. A penzistov bude pribúdať. HN sa v grafoch pozreli na udržateľnosť penzijného systému

Schválenie 13. dôchodkov priťaží najmä pracujúcim
Zdroj: TASR

1. Najmenej ohrození chudobou
Chudoba hrozí na Slovensku 6,4 percenta dôchodcov, ukazujú nové údaje európskych štatistikov. Znamená to, že z krajín Únie sme na tom najlepšie, v niektorých je totiž chudobou ohrozená až polovica penzistov. V horšej situácii než dôchodcovia sú u nás rodiny s deťmi. „Najohrozenejšie chudobou sú rodiny slobodných rodičov a viacdetné domácnosti,“ povedal Tomáš Želinský z Technickej univerzity v Košiciach, ktorý sa téme chudoby venuje dlhodobo. „S rastúcim počtom detí toto riziko stúpa. V prípade domácností s tromi deťmi je ohrozenie chudobou až 28 percent.“ Oproti slobodným rodičom má napríklad dôchodcovský pár výhodu v tom, že žijú z dvoch príjmov, pričom sa môžu deliť o náklady na bývanie a stravu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.