Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2020, 16:21

Mierny rast nezamestnanosti je v januári pravidelným javom. Podľa analytikov mal byť ešte vyšší

Podľa analytika by mala spomaľujúca sa ekonomika generovať čoraz menej pracovných miest a postupne tak schladzovať aj domáci trh práce.

Mierny rast nezamestnanosti je v januári pravidelným javom. Podľa analytikov mal byť ešte vyšší
Zdroj: HN/Michal Illa

Miera nezamestnanosti z celkového počtu uchádzačov sa naďalej drží na úrovni okolo šiestich percent. V januári vzrástla o 0,1 percentuálneho bodu (p. b.), podobne ako evidovaná miera nezamestnanosti.

Mierny januárový nárast je podľa analytikov Úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS) pravidelným javom. Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka je januárový nárast nezamestnanosti nižší, ako sa očakávalo.

"Nepriaznivé externé prostredie a oslabená výkonnosť priemyselných odvetví sa tak zatiaľ prejavili len v stlmení priaznivého vývoja miery nezamestnanosti," vysvetlili analytici NBS.

Počas minulého roka podľa nich došlo k stabilizácii miery nezamestnanosti na historicky nízkych úrovniach, pričom rast zamestnanosti spomaľoval, ale vždy ostal v kladných číslach.

"Tohtoročný prírastok nezamestnaných bol predsa len nezvyčajne nízky," upozornil Koršňák s tým, že v porovnaní s minulým rokom tento január úrady práce evidovali o takmer tritisíc nových nezamestnaných menej. Upozorňuje napríklad na administratívne faktory, ktoré môžu januárové počty nezamestnaných ovplyvniť.

​Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) mení počet ekonomicky aktívnych nezamestnaných len raz ročne, a to vždy v januári. Táto veličina sa používa pri výpočte miery nezamestnanosti. "Tento rok ich počet vzrástol o 0,4 percenta (10-tisíc), čo štatisticky znížilo mieru nezamestnanosti o 0,02 p. b.," doplnil Koršňák.

Už na začiatku roka podľa analytika mierne schladenie na trhu práce naznačili voľné pracovné miesta. Ich počet sa znížil o takmer 1 500 na necelých 91-tisíc.

"Dynamika medziročného rastu voľných pracovných miest sa tak spomalila z 24,9 percenta na 12,3 percenta," spresnil Koršňák s tým, že toto spomalenie zvýraznil aj efekt zo zmeny legislatívy na začiatku minulého roka, kedy vznikla povinnosť hlásiť všetky voľné pracovné miesta, čo skokovo zvýšilo počet voľných pracovných miest v prvom kvartáli minulého roka.

Podľa analytika by mala spomaľujúca sa ekonomika generovať čoraz menej pracovných miest a postupne tak schladzovať aj domáci trh práce. "Návrat k výraznejšiemu poklesu nezamestnanosti neočakávame ani v ďalších mesiacoch, skôr naopak," dodal Koršňák. V ekonomicky slabších slovenských regiónoch sa podľa neho nedá vylúčiť ani citeľnejší nárast miery nezamestnanosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.