Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.03.2020, 11:03 Aktualizované dňa 03.03.2020 o 12:52

Slováci si pre koronavírus plnia špajze. Obchody hlásia zvýšený dopyt po potravinách či drogérii

Na sociálnych sieťach kolovali fotografie, na ktorých boli v predajniach zachytené prázdne pulty.

Slováci si pre koronavírus plnia špajze. Obchody hlásia zvýšený dopyt po potravinách či drogérii
Zdroj: Reuters

Zvýšený záujem o nákup potravín či vybraného tovaru z drogérií v uplynulých dňoch zaznamenali aj maloobchodné siete na Slovensku.

Dôvodom je šíriaca sa nákaza koronavírusu v európskych krajinách. Pri niektorých produktoch hlásili predajne výpadky a podľa tlače zvyšujú zásoby na pokrytie vyššieho dopytu. Slovensko zatiaľ nemalo žiadny potvrdený prípad nákazy novým vírusom. 

Veľký záujem o dezinfekciu 

"V kategórii dezinfekčné prostriedky na ruky sme zaznamenali nárast tržieb až o viac ako 2000 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka," citoval denník Sme manažérku obchodnej siete dm drogerie markt Nicol Nosekovú.

Výrazný nárast záujmu registruje sieť rovnako u mydla, toaletného papiera či prostriedkov osobnej hygieny.

​Vyšší záujem ľudí o základné trvanlivé potraviny, najmä ryžu, múku, cestoviny a konzervy potvrdila aj maloobchodná sieť Billa. "Chceme zákazníkov uistiť, že zvyšujeme zásoby na pokrytie zvýšeného dopytu," uviedla hovorkyňa slovenskej divízie reťazca Kvetoslava Kirchnerová.

Podobne sa vyjadrili aj zástupcovia ďalších reťazcov. Na sociálnych sieťach kolovali aj fotografie, na ktorých boli v niekoľkých slovenských predajniach zachytené prázdne pulty.

Na situáciu reaguje aj ministerstvo 

Gabriela Matečná (SNS), ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, si pozvala na rokovanie predstaviteľov potravinových obchodných reťazcov na Slovensku.

Témou rokovania boli možný vývoj situácie a dostatok potravín pre slovenských spotrebiteľov. Informoval o tom Vladimír Machalík, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Na stretnutí sa podľa neho zúčastnili reťazce Terno, Kraj, Billa, Tesco, Lidl, CBA, Fresh, Coop Jednota, Metro.

"Na možnú situáciu sa treba zodpovedne pripraviť. Prázdne pulty, ktoré sme videli koncom minulého týždňa, sú však neodôvodnené. Všetci predstavitelia slovenských aj zahraničných obchodných reťazcov nás ubezpečili, že majú dostatočné množstvo zásob potravín, úzko komunikujú so svojimi dodávateľmi, plynule dopĺňajú pulty a rastú im tržby na úrovni vianočných sviatkov. Tovar na pultoch sú schopní doplniť počas krátkeho obdobia. Nie je dôvod na paniku," povedala Matečná.

Prázdne pulty zaznamenali reťazce podľa MPRV takmer výhradne v Bratislave a jej blízkom okolí. V regiónoch išlo len o ojedinelé prípady v niekoľkých väčších mestách. Vypredávali sa najmä suché potraviny, múka, káva, cestoviny či konzervy.

"Obchodníci zaznamenali v posledných dňoch zvýšenie tržieb v niekoľkých stovkách percent. Zástupcovia reťazcov nás tiež informovali aj o tom, že majú pomerne malé objemy nakupovaných potravín od talianskych dodávateľov, čiže prípadný výpadok dodávok potravín z Talianska by ich ovplyvnil len minimálne a vedeli by ho bez problémov nahradiť," dodal Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.