Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2020, 00:00

Chceme tarify ako mobilní operátori

Cena, ktorú zaplatíme za pohodlnejší život, je, že nás to bude stáť väčšiu spotrebu energií, hovorí Miroslav Kulla, člen predstavenstva a riaditeľ divízie Obchod Východoslovenskej energetiky.

Chceme tarify ako mobilní operátori
Zdroj: SNÍMKA: VSE

Tesne pred koncom roka prišiel zásah zo strany vlády, keď štát ako väčšinový akcionár požiadal SPP, aby ceny plynu ponechal na minuloročných hodnotách. Ako to vnímate z pozície menšieho hráča na trhu v oblasti dodávok plynu?
Samozrejme, všetci hráči na trhu postupovali podľa legislatívy a dali si schváliť nové ceny na rok 2020 Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Rozhodnutie, o ktorom hovoríte, prišlo na akcionárskej úrovni. Navyše je to politické rozhodnutie, ktoré krátkodobo ovplyvňuje trh, no z dlhodobého hľadiska nič nemení.

Ako vnímate pôsobenie regulácie na našom trhu? Aký to má dosah na koncových zákazníkov?
Jednotlivé trhy majú rôzne stupne regulácie. Sú krajiny, ktoré nie sú regulované vôbec a aj také, ktoré sú 100-percentne, sem patrí aj slovenský trh. My v Skupine VSE Holding by sme uvítali z hľadiska vývoja trhu a nových technológií, ktoré prichádzajú, aby sa trh čiastočne uvoľňoval. Nevoláme po úplnej deregulácii, skôr aby sme ako krajina mali plán postupne trh uvoľňovať a je to aj požiadavka EÚ. Trh trpí, keď sa reguluje cena a ide sa len po tom, aby dodávatelia mali čo najnižšie marže. Niektoré segmenty sú dokonca z toho dôvodu v strate, a to bráni rozvoju služieb alebo nasadzovaniu nových technológií. Slovenský trh zaostáva, keď sa pozerá len na cenu a nevnímajú sa celkové výdavky domácností.


Energetika je pritom moderné odvetvie, plné digitalizácie, veľkých dát a aplikácií. Je to cítiť už aj na slovenskom trhu, sme v nasledovaní týchto „trendov“ na jednej vlne so zvyškom Európy?
V tomto nastavení je Slovensko trochu obmedzené, práve z toho dôvodu, že trh domácností je striktne regulovaný. Niektoré spolupráce sa však rozbiehajú. Aj my máme viacero spoluprác na medzinárodnej úrovni. Je tu priestor pre technológie, len tomu treba troška pomôcť.

Čo pre modernizáciu, nasledovanie trendov v energetike robí VSE?
Ako príklad môžem uviesť službu, ktorá je už na trhu a predstavili sme ju na jeseň 2019. Je ňou elektrozoom. Spolupracujeme pri tom s americkou firmou Bidgely. Nasadením umelej inteligencie nad dáta o spotrebe elektriny domácnosti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.