Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2020, 12:41 Aktualizované dňa 13.03.2020 o 13:11

Dopady na ekonomiku eurozóny budú skutočne dramatické. Môžeme skončiť aj v recesii, varuje Kamenický

Podľa Ladislava Kamenického bude pred takouto výzvou, ako bol on vlani, stáť aj nová vláda.

Dopady na ekonomiku eurozóny budú skutočne dramatické. Môžeme skončiť aj v recesii, varuje Kamenický
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Hospodárske dopady koronavírusu budú väčšie, ak sa budeme správať nezodpovedne. Minister financií Ladislav Kamenický v duchu tohto varovania odložil lehotu podania daňových priznaní pre nepodnikateľov.

Vyzýva ľudí, aby nechodili na poštu a na úrady, ak nemusia. Ďaleko do budúcnosti však pri tom nehľadí. „Momentálne neriešime hospodárske dopady, neriešime nejaké úľavy, riešime primárne, aby ľudia nechodili na úrady,“ povedal na tlačovej konferencií, ktorú zvolal v piatok ráno.

"Môžeme skončiť v recesii"

Predpokladá pritom, že koronavírus slovenským hospodárstvom výrazne zatrasie.

Dopady na ekonomiku eurozóny budú skutočne dramatické. Môžeme skončiť aj v recesii,“ komentoval Kamenický správu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Tá varovala, že kvôli dopadom nového vírusu aj prezidentkou podpísaným 13. dôchodkom môže deficit rozpočtu do roku 2022 presiahnuť nebezpečnú hranicu troch percent.

Šéf štátnej kasy si je vedomý toho, v akej nešťastnej situácií úrad necháva svoju nástupcovi. „Nový minister financií to nebude mať jednoduché, bude sa tomu musieť postaviť čelom. Ja budem vykonávať svoju funkciu do posledného dňa,“ ukončil Kamenický.

Kamenický dodal, že už vlani boli prijaté kompenzačné opatrenia asi vo výške 200 miliónov eur, v tomto roku asi za pol miliardy eur.

​Podľa Kamenického bude pred takouto výzvou, ako bol on vlani, stáť aj nová vláda. Situáciu okolo šírenia nového koronavírusu rezort sleduje.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo štvrtok upozornila, že bez prijatia zásadných opatrení by deficit verejných financií mohol v tomto roku dosiahnuť 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) a do roku 2022 môže presiahnuť úroveň troch percent HDP. Prekročenie tejto hranice pritom môže viesť k zaradeniu Slovenska do procedúry nadmerného deficitu a neskoršiemu uloženiu finančnej pokuty.

Podľa RRZ rizikom pre verejné financie sú najmä nedávno prijaté opatrenia v dôchodkovom systéme, ako zavedenie 13. dôchodku. Okrem toho sa k týmto rizikám pripája aj šíriaci sa nový koronavírus. V tomto roku tak nemusí slovenská ekonomika rásť, pričom nie je vylúčený ani jej pokles.

Výzva pre novú vládu

"Ja už som minulý rok urobil kompenzačné opatrenia v objeme 200 miliónov eur. V tomto roku sa urobili opatrenia asi za pol miliardy eur, čiže je aj úlohou ministra financií, aby sa snažil kompenzovať niektoré dosahy," podotkol Kamenický. Zároveň doplnil, že keď sa stal ministrom financií, boli v parlamente prijaté návrhy vo výške 600 miliónov eur.

​"Každý minister financií sa s tým musí vysporiadať. Príde nová vláda a bude sa musieť zaoberať, tak ako aj ja, napríklad aj poklesom ekonomiky. Bude tu aj veľká téma samotného koronavírusu a vplyvov na ekonomiku," uviedol Kamenický.

Nový minister to podľa neho nebude mať určite jednoduché. "Nemal som to jednoduché ani ja. Budeme sa tomu musieť postaviť čelom," dodal Kamenický.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.