Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2020, 12:08

Viac ako 200 žiadostí o dotáciu na elektromobil už je schválených. Niektoré boli zamietnuté

Vyčlenený objem šesť miliónov eur sa v decembri minulého roka minul za necelé štyri minúty.

Viac ako 200 žiadostí o dotáciu na elektromobil už je schválených. Niektoré boli zamietnuté
Zdroj: Reuters

Ministerstvo hospodárstva už schválilo 215 z celkového počtu 668 žiadostí o dotáciu na nákup elektromobilu alebo plug-in hybridu.

Štyri žiadosti pre nesplnenie podmienok zamietlo, informoval hovorca ministerstva Maroš Stano.

Elektronickú registráciu záujemcov o podporu 8000 eur na nákup elektromobilu alebo 5000 eur na nákup plug-in hybridu ministerstvo uskutočnilo v polovici decembra 2019.

Za štyri minúty

Vyčlenený objem šesť miliónov eur sa minul za necelé štyri minúty. "Najčastejším dôvodom neschválenia žiadostí boli pohľadávky žiadateľov voči zdravotnej a sociálnej poisťovni," spresnil Stano.

Ministerstvo zároveň eviduje 67 storno žiadostí. V tomto prípade ide o zaregistrovaných záujemcov, ktorí podali storno žiadosti alebo nesplnili lehotu na predloženie žiadosti.

"Slovenská inovačná a energetická agentúra preto bude kontaktovať ďalších žiadateľov v poradí zo zásobníka," dodal hovorca.

Prvý krok k dotácii 

​Decembrová elektronická online registrácia bola prvým krokom k úspešnému získaniu dotácie. Po podpise zmluvy o poskytnutí dotácie s rezortom hospodárstva majú žiadatelia 12 mesiacov na to, aby si kúpili auto a následne im štát dotáciu refunduje.

Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť lízing. Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy mali možnosť získať podporu na jedno vozidlo.

Podnikateľov obmedzuje maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou Európskej únie.

Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bolo možné získať dotáciu, je 50-tisíc eur s daňou z pridanej hodnoty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.