Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2020, 11:38

S koronavírusom chce bojovať aj Penta. Investuje 15 miliónov eur

Penta je v strednej Európe jeden z najväčších investorov v sektore zdravotníctva.

Jaroslav Haščák
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Finančná skupina Penta, ktorá pôsobí najmä v zdravotníctve, dá na boj s koronavírusom 15 miliónov eur. Ide najmä o nákup ochranných pomôcok, rýchlotestov a investovanie do zdravotníckych zariadení z dôvodu re-profilácie nemocníc.

"Naše tímy pracujú dňom i nocou, aby sme dokázali zabezpečiť podľa možností čo najlepšiu pripravenosť našich zdravotníckych zariadení a boli sme tak schopní maximálne pomôcť liečiť a postarať sa o pacientov,“ povedal Jaroslav Haščák, spolumajiteľ skupiny Penta.

V najbližších dňoch a týždni by Penta mala do Čiech a na Slovensko doviezť približne 3,5 milióna kusov ochranných pomôcok, vrátane žiadaných respirátorov FFP3 a FFP2. Rovnako už má záväzne objednané a pripravuje dovoz tzv. rapid testov z Číny, ktoré by umožnili rýchlo otestovať 100-tisíc ľudí.

"Sme pripravení pomôcť s rýchlym otestovaním ľudí v plnej súčinnosti s krízovým štábom. Projekt testovania môžeme plošne spustiť vo všetkých našich nemocniciach a poliklinikách tak, aby sme pomohli zvýšiť potrebné kapacity na testovanie,“ povedal Eduard Maták, spolumajiteľ skupiny Penta zodpovedný za zdravotníctvo.

Penta je v strednej Európe jeden z najväčších investorov v sektore zdravotníctva. Zamestnáva viac ako 30-tisíc ľudí. Na Slovensku jej patrí poisťovňa Dôvera, nemocnice Svet zdravia a lekárne Dr. Max. V súčastnosti stavia veľkú koncovú nemocnicu v bratislavských Boroch, ktorá by mala byť hotová v roku 2022.

Pomoc s bojom proti chorobe avizovala už aj finančná skupina J&T v spolupráci s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH). Firmy investujú na Slovensku a v Česku osem miliónov eur. Využité majú byť najmä na nákup zdravotníckeho a ochranného materiálu. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.