Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2020, 10:42 Aktualizované dňa 20.03.2020 o 11:11

Nezamestnanosť na Slovensku stúpla. Je najvyššia za takmer pol roka

Vo februári bola najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti zaznamenaná v okrese Rimavská Sobota a to na úrovni 15,61 percenta.

Nezamestnanosť na Slovensku stúpla. Je najvyššia za takmer pol roka
Zdroj: TASR/Milan Ivanič

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku vo februári tohto roka dosiahla 5,05 percenta.

Medzimesačne vzrástla o 0,07 percentuálneho bodu (p. b.), medziročne klesla o 0,11 p. b. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR).

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie vo februári tohto roka dosiahol 138 943 osôb.

Medzimesačne vzrástol o 1,35 percenta, medziročne klesol o 1,76 percenta.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v druhom mesiaci tohto roka 6,13 percenta. Medzimesačne sa nezmenila. Medziročne sa znížila o 0,22 p. b.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie vo februári tohto roka dosiahol 168 865 osôb. Medzimesačne vzrástol o 108 osôb, medziročne klesol o 5163 osôb, čo je o 2,97 percenta menej.

Pokles v troch krajoch

Z hľadiska krajov bol v troch zaznamenaný medzimesačný pokles nezamestnanosti. Najvýraznejší bol v Trenčianskom kraji.

V piatich krajoch bol zaznamenaný medzimesačný nárast nezamestnanosti, pričom najvýraznejší bol v Banskobystrickom kraji.

Z regionálneho hľadiska vo februári najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenal Prešovský kraj, a to 8,45 percenta.

Úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer (5,05 percenta) zaznamenal ešte Banskobystrický kraj s nezamestnanosťou 6,94 percenta a Košický kraj s nezamestnanosťou 7,70 percenta.

Najnižšia v okrese Nitra

Na okresnej úrovni bol vo februári tohto roka v 36 okresoch dosiahnutý medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti, v 38 okresoch bol zaznamenaný nárast, v piatich okresoch sa nezamestnanosť nezmenila.

Vo februári tohto roka najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola zaznamenaná v okrese Rimavská Sobota (15,61 percenta).

Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti (1,92 percenta) dosiahol okres Nitra.

Celkovo ku koncu februára tohto roka úrady práce evidovali 90.768 voľných pracovných miest.

Medzimesačne sa ich počet znížil o 126. Najviac voľných pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, a to 26 602 miest, najmenej voľných pracovných miest bolo v Košickom kraji, a to 5284.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.