Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2020, 13:46

Sulík je pesimista: Odhadujem, že ekonomika sa prepadne o päť až desať percent

Guvernér NBS hovorí, že kríza bude síce hlboká, ale krátkodobá.

Sulík je pesimista: Odhadujem, že ekonomika sa prepadne o päť až desať percent
Zdroj: TASR

Minister hospodárstva Richard Sulík očakáva, že v dôsledku šírenia koronavírusu sa slovenská ekonomika prepadne o päť až desať percent. Povedal to v diskusii na TV Markíza.

"Ja tak odhadujem prepad 5 až 10 percent,“ povedal otvorene. "Čakajú nás dlhé a bolestivé mesiace," pripustil Sulík.

Jeho predchodca Peter Žiga povedal, že všetko bude záležať najmä od toho, ako dlho bude súčasná situácia trvať. Dodal, že dôležité je tiež, ako sa s pandémiou vysporiada Európa. Podľa Sulíka napríklad Taliansko čaká "brutálny prepad".

Ekonomické následky krízy budú fatálne, povedal zas guvernér NBS Peter Kažimír. "Tie čísla budú škaredé," povedal o predikcii, ktorú centrálna banka predstaví v utorok. Táto kríza však podľa neho bude dočasná - hlboký pokles vystrieda veľmi rýchle oživenie.

​Podľa ministra hospodárstva sa bude vláda snažiť pomáhať podnikateľom aj firmám tak, aby nadchádzajúcu krízu prežili. 

"Štát by mal podnikateľom ešte niečo doplatiť, aby keď zamestnávateľ pošle zamestnanca domov so 60 percentami mzdy, nemusel on platiť všetko," popísal minister.

Sulík by všetkým živnostníkom znížil odvody o minimálne odvody. Kontrolórov vyzval, aby neriešili, či sú dodržiavané zákony týkajúce sa podnikania, ale aby sa zaoberali tým, či ľudia dodržiavajú opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Špieciálne by sa mali podľa neho zamerať na dodržiavanie karantény.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.