Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2020, 00:00

Veľká banka pozastavuje pre koronavírus odklad splátok, čaká na vládu

  • Koronokríza má vplyv nielen na úvery, ale aj poistné zmluvy a dôchodkové sporenie.
  • Odborník radí, ako v jednotlivých situáciách postupovať.
  • Vysvetlíme, aké riziká prináša odklad splátok.
  • Dozviete sa tiež, prečo zachovať pri dôchodkovom sporení pokoj a kedy treba konať.

Ak sa Slováci ocitli v problémoch a nedokážu splácať svoje úvery, mali by banku osloviť skôr než treba uhradiť konkrétnu splátku. Ak sa totiž klient ocitne v omeškaní a banka ho sama musí osloviť, už naňho hľadí ako na menej dôveryhodného a to ho môže nadlho poznačiť.

Pre finančnú inštitúciu je dôležité vidieť, že klient chce riešiť svoju situáciu.

„Vždy treba takúto situáciu riešiť čím skôr dopredu, banka je ochotná hľadať riešenia,“ potvrdzuje obchodný riaditeľ sprostredkovateľskej spoločnosti Sophistic Pro finance Ján Porázik.

No odklad splátok si treba rozmyslieť. Všeobecne platí, že odklad sa zapíše do úverového registra. „Bude uvedené pod špeciálnym kódom, že to bolo v období koronavírusu.“

Dnes však nevieme predpovedať, ako s touto informáciou naloží iná banka, do ktorej si klient bude neskôr chcieť preniesť úver.„Každá banka nesie riziko a ona sa rozhodne, či úver poskytne,“ hodnotí odborník.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.