Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2020, 13:31

Veľké prepúšťanie v Decodome? Už v roku 2018 mali obrovskú stratu, reaguje Matovič

Predseda vlády vyhlásil, že s jedným ministrom budú mať zástupcovia Decodomu stretnutie.

Veľké prepúšťanie v Decodome? Už v roku 2018 mali obrovskú stratu, reaguje Matovič
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Za veľkým prepúšťaním v nábytkárskej firme Decodom nemusí byť koronavírusová kríza, ale zlé hospodárenie. Vyhlásil to premiér Igor Matovič na svojej dnešnej tlačovej konferencii. Decodom totiž za rok 2018 vykázal stratu 3,3 milióna eur.

​Vláda sa podľa premiéra snaží pomôcť tým, ktorí sú krízou najviac dotknutí. "Najmä malým, drobným (podnikateľom, pozn. red.)," doplnil.

Matovič tiež upozornil, že pravidlá Európskej únie umožňujú pomáhať veľkým firmám iba v určitom rozsahu. Európska únia pôvodne nastavila maximálnu štátnu pomoc na 200-tisíc eur za tri roky. Práve pre koronavírus sa tieto pravidlá zmenili a vytvoril sa špeciálny jednorazový limit vo výške 800-tisíc eur. Slovenská vláda však nastavila maximálny limit pomoci pre jednu firmu v čase koronavírusovej krízy na 200-tisíc eur.

"V prípade Decodomu však dovoľte, aby som dal rečnícku otázku. Vzhľadom na to, že táto firma už v roku 2018 mala obrovskú stratu, mínus 3,3 milióna eur, nie som si úplne istý, či prepustenie 900 ľudí súvisí priamo s krízou alebo s ich hospodárením z minulých rokov," povedal predseda vlády. 

Dodal, že nepovažuje za fér, aby firmy všetky svoje problémy hádzali na krízu a pripomenul, že v 2018 ešte nebola. Avšak zároveň vyhlásil, že s jedným ministrom budú mať zástupcovia Decodomu stretnutie.

Slovenský výrobca nábytku Decodom včera ohlásil masívne prepúšťanie. Ako dôvod uviedol pandémiu koronavírusu a jej efekty na spoločnosť. O prácu príde 903 zamestnancov, celkovo spoločnosť zamestnáva 1 170 ľudí.

"Vládou oznámené ekonomické opatrenia sú nedostatočné a pokrývajú iba zlomok osobných nákladov firmy veľkosti a významu Decodomu," informovala spoločnosť.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.