Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2020, 14:00

Viceprezident U. S. Steel Košice pre HN: Na stole máme ďalšie prepúšťanie vo fabrike

Rozhovor s Miroslavom Kiraľvargom, viceprezidentom pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania U.S.Steel Košice a prezidentom Republikovej únie zamestnávateľov.

Viceprezident U. S. Steel Košice pre HN: Na stole máme ďalšie prepúšťanie vo fabrike
Zdroj: TASR

Podnikatelia združení v RÚZ už v polovici marca upozornili, že v súčasnosti niektoré firmy nemajú hotovosť na zaplatenie aktuálne splatnej DPH. Koľko firiem sa to dotklo, v akej výške museli platiť?
To neviem teraz presne vyčísliť, avšak išlo hlavne o to, že tá platba bola povinná a my sme sa snažili dosiahnuť jej odloženie. Žiaľ, splatnosť bola 25. marca, čiže ten dátum sa prešvihol.

Vy sám ste sa vyjadrili, že je nanajvýš potrebné, aby vláda po konzultáciách s podnikateľmi a zamestnávateľmi implementovala opatrenia, ktoré okolité a ďalšie členské krajiny EÚ už realizovali. Aké konkrétne opatrenia ste mali na mysli?
Napríklad náklady na pracovnú silu. Hovoril o tom už aj kolega, prezident Zväzu automobilového priemyslu Alexander Matušek, ide v skratke o skrátený pracovný čas. Vláda to teraz aplikovala na úzku skupinu ľudí, ktorí sú teraz doma. Či už kvôli nariadeniu zatvoriť prevádzky, alebo tí, čo sú doma, lebo sa firmám znížil obrat oproti predchádzajúcim mesiacom. Ale my sa na to musíme pozerať aj tak, že ten dopyt bude naďalej klesajúci aj pre ďalšie firmy. A tie by mali mať možnosť rozhodnúť sa, či prijmú radikálne riešenia a prepustia ľudí, alebo zvolia rozumnejšiu cestu a povedia, tá kríza raz pominie a ja tých ľudí budem potrebovať. A mám možnosť, že vláda mi sčasti vykompenzuje náklady na ľudí, tak si ich radšej ponechám, hoci to budú zvýšené náklady na ľudí, ktorí nepracujú. To nám chýba ako prvé. Ďalej nám chýbajú aj všetky veci, súvisiace s pomocou finančnej situácii firiem.

Môžete to konkretizovať?
Odložiť, či zrušiť niektoré poplatky, ako sú platby do environmentálneho fondu, alebo poplatky týkajúce sa uskladňovania odpadu, skládok. To všetko sú kešové peniaze, ktoré keď teraz firme ostanú, pomôžu jej udržať si zamestnancov. Odklad DPH sem patrí tiež, prípadne aby sa neplatilo, to je tá takzvaná reverse charge. A ďalšia vec, podpory akýchkoľvek obnoviteľných zdrojov energie sú momentálne nastavené tak, že je nevyhnutné, aby štát zasiahol. Práve v tom environmentálnom fonde sú už teraz stovky miliónov eur, ktoré môžu byť použité na tento účel. Samozrejme, to bude znamenať aj deficit štátneho rozpočtu, lenže nikto sa nemôže v takejto situácii nádejať, že deficit budeme znižovať, bude sa naopak len prehlbovať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.