Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2020, 16:08 Aktualizované dňa 31.03.2020 o 16:27

Banky odložia splátky úverov až o deväť mesiacov, oznámil Kollár

V hre je 9-mesačné zmrazenie splátok. Úľavy sa majú dotknúť celého súkromného sektora.

Vláda a banky ešte tento týždeň oznámia moratórium na splátky úverov. Detaily opatrenia, ktoré má pomôcť domácnostiam a podnikom preklenúť krízové obdobie, sa ešte dolaďujú.

Medzi zainteresovanými stranami však panuje zhoda o nutnosti tohto kroku. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) dnes oznámil, že dosiahol dohodu s bankami na odklade všetkých splátok od 15. apríla.

​​​"Bude to robené tak, že ak má niekto desaťročný úver, nebude platiť deväť mesiacov ani splátku, ani úrok. Po deviatich mesiacoch začne ďalej splácať a celý úver sa posunie o deväť mesiacov navyše," vysvetlil Kollár.

Opatrenie ešte musí schváliť koaličná rada a vláda. Pôvodne sa avizovalo, že odklad bude na šesť mesiacov, v niektorých prípadoch je v hre aj zmrazenie splátok až o trištvrte roka.

Termíny by sa podľa informácií HN mali rozlišovať podľa typu dlhu či rizikovosti dlžníka. Inými slovami, trvanie „splátkových prázdnin“ nebude pre každý subjekt rovnaké.

V prípade veľkých podnikov, ktoré čerpajú objemné pôžičky, budú musieť banky prehodnotiť každý úver zvlášť.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.