Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2020, 19:12

Soták sa pustil do Matoviča: Vaše vyjadrenia môžu viesť k bankrotu Slovenska

Matovičove vyjadrenia podľa Sotáka škodia Slovensku a naštrbujú dôveru investorov.

Soták sa pustil do Matoviča: Vaše vyjadrenia môžu viesť k bankrotu Slovenska
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták ostro kritizoval dnešný návrh premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na zavedenie blackoutu pre celé Slovensko. 

Pod blackoutom sa rozumie vyhlásenie výnimočného stavu a prijatie prísnych opatrení po vzore tých, ktoré prijala Čína v epicentre nákazy, v meste Wu-chan.

"Vyzývam predsedu vlády Slovenskej republiky, aby na tlačových besedách neprezentoval návrhy, ku ktorým neexistujú žiadne analýzy, zdravotné odporučenia a ktoré môžu byť v tejto forme považované priam za šírenie poplašnej správy," reagoval na Matovičov návrh v tlačovej správe Soták.

Predsedu vlády vyzval, aby sa venoval riešeniu kľúčových problémov a aby neriešil nepodstatné veci, "aby ste neriešili zakladanie fondov, kam sa marketingovo naskladajú tisíce eur, ale aby ste radšej vycestovali a rokovali s krajinami, bankovými inštitúciami a získali financie rádovo v miliardách eur potrebné na financovanie prechodných krízových opatrení," uviedol Soták.

Bankrot Slovenska 

Matovičove vyjadrenia podľa predsedu klubu škodia Slovensku a naštrbujú dôveru investorov v schopnosť krajiny vrátiť požičané peniaze po skončení krízy. To podľa Sotáka môže viesť k bankrotu celého Slovenska. 

"Vaše vyjadrenia sú ekonomickou katastrofou v priamom prenose aj pre podnikový sektor," myslí si. 

"Pýtam sa, či k opatreniam, či vypnúť krajinu alebo nie, sa budeme pýtať aj tisícok kráv v kravínoch, či sú pripravené podojiť sa samé," konštatoval Soták. 

Výzva premiérovi 

Premiér podľa neho "vytrvalo ignoruje a odkladá diskusiu k návrhom na prijatie ekonomických opatrení na pomoc veľkým slovenským priemyselným podnikom a ich zamestnancom," uviedol.

"Pán premiér, mali by ste sa venovať riadeniu krajiny, musíte urýchlene iniciovať opatrenia na záchranu ekonomiky, na záchranu veľkých podnikov, aby sme čo najskôr po pominutí zdravotných rizík mohli naštartovať ekonomiku na plný výkon," reagoval Soták.

Pripomína, že veľké podniky odvádzajú do štátnej kasy 43 percent všetkých firemných výnosov z dane z príjmov Slovenska.

Soták ocenil reakciu ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Podľa neho "sa jasne vymedzil proti blackoutu s tým, že pokiaľ sa nič mimoriadne neudeje, napríklad typu tisíc mŕtvych denne ako v Taliansku, je zásadne proti takýmto experimentom, ako zlikvidovať ekonomiku," uviedol.

"Klub 500 seriózne aj s ostatnými zamestnávateľmi žiadal o stretnutie, na čo však pán premiér nemá čas. Štyri hodiny času na tlačové besedy denne si však nájde," dodal v tlačovej správe predseda klubu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.