Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2020, 17:44

Sulík: Obchodom musíme pomôcť. Štát zaplatí časť nájomného

Podpora od štátu by sa mala týkať všetkých prevádzok, ktoré ostali kvôli koronavírusu zatvorené.

Sulík: Obchodom musíme pomôcť. Štát zaplatí časť nájomného
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vláda sa bude zaoberať aj opatreniami, ktoré by mohli pomôcť prevádzkam, ktoré sú kvôli pandémii koronavírusu zatvorené. Pomôcť im chce s platením nájomného. Po rokovaní vlády to potvrdil minister hospodárstva Richard Sulík.

Brífing Richarda Sulíka si pozrite tu:

"Áno, jednoznačne áno. Tlačím na to niekoľko dní, toto potrebujeme nutne spraviť," odpovedal na otázku, či bude štát pomáhať s nájmom prevádzkam, ktoré ostali zatvorené. 

Podľa Sulíka by sa nájom mohol znížiť a časť by doplácal aj štát. "Riešenie, ktoré navrhujem ja, je, že zákonom donútime prenajímateľov znížiť na tú dobu, čo boli predajne zavreté, o 30 až 40 percent, ďalších 50 až 40 percent doplní štát, tak, aby nájomcovi zostalo 20 percent z pôvodného nájomného," vysvetlil Sulík.

Tvrdí, že toto opatrenie je nevyhnutné, aby viaceré prevádzky prežili. "Toto musíme spraviť, lebo u veľa butikov v luxusných priestoroch je práve nájomné najväčšia položka," dodal. 

Konkrétny návrh ešte na stole nie je, ako tvrdí, riešia ho v rámci vlády. "Musíme sa konečne tohto chopiť. Už je predbežná dohoda v koalícii, že to budeme robiť a teraz sa musíme baviť o tom konkrétnom nastavení," uzavrel.

Celkové náklady za dva týždne, čo boli prevádzky v marci zatvorené, odhadol na približne 40 miliónov eur.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.