Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2008, 00:00

Totálna škoda je zlou správou

Pri nehode je dôležité, ako poisťovňa posúdi náklady na opravu. Ak sa jej zdajú príliš vysoké, môže vyhlásiť totálnu škodu. Aj napriek tomu, že auto je ešte v tomto prípade úplne pojazdné. Vtedy klient môže prísť o nemalú sumu.

Aj keď sa sumy havarijného poistenia odvíjajú od obstarávacej, a nie od zostatkovej hodnoty auta, poisťovňa opravu posudzuje práve z hľadiska súčasnej trhovej ceny. Preto sa môže najmä v prípade starších vozidiel stať, že likvidátor posúdi náklady na opravu auta za ekonomicky neefektívne a odmietne ju uhradiť. Vtedy poisťovňa klientovi vyplatí sumu, na ktorú ocenila auto pred nehodou. Nie však celú. "Totálna škoda nastáva v prípade, že by náklady na opravu vozidla presiahli osemdesiat percent trhovej ceny vozidla. V takomto prípade vyplatíme klientovi trhovú cenu vozidla, od ktorej odrátame hodnotu súčastí, ktoré sa dajú použiť ako náhradné diely," vysvetľuje Dana Macková z Wüstenrot poisťovne.

Majiteľovi tak zostáva ťažká úloha - nájsť kupcu na svoj vrak a získať zaň dostatok peňazí, aby na nehode príliš neprerobil. Tu môžu pomôcť poisťovacie inštitúcie. "Poisťovne využívajú internetové aukcie - burzy poškodených vozidiel, kde sa vygenerujú predajné zvyšky poškodeného vozidla. Táto burza je anonymná a nie je možný priamy kontakt výkupcu a poškodeného na ovplyvňovanie ceny. Výkupcovia nevedia o ponukách iných výkupcov, preto sa generujú najvyššie ponuky v prípade záujmu o dané vozidlo výkupcami," vysvetľuje Miroslav Jurikovič z ČSOB Poisťovne.

Majiteľ sa môže rozhodnúť, že si dá auto napriek tomu opraviť, napríklad práca v neautorizovanom servise je oveľa lacnejšia ako náhrada originálnymi dielmi a servis vyškolenými odborníkmi. Aj vozidlo, ktoré už z poisťovacieho procesu vyhlásením totálnej škody vypadlo, sa môže vrátiť na cesty. "V prípade, že je vozidlo po totálnej škode opravené a prejde vstupnou obhliadkou do poistenia, je možné ho opätovne poistiť," potvrdzuje Daniela Michaličová z poisťovne Kooperativa. Výhodné podmienky poistenia by však majiteľ nemal očakávať, skôr sa pri vybavovaní môže pripraviť na problémy. "Je totiž veľká pravdepodobnosť, že na opravu neboli použité originálne náhradné diely a na vozidle môžu v budúcnosti vzniknúť oveľa väčšie škody," vysvetlila Macková.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.