Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2020, 15:30

Matovič o prepúšťaní v Detve: Nechcem odsudzovať, ale niektorým firmám padlo dobre, že prišiel vírus

Predseda vlády upozornil, že prebieha rokovanie s Európskou komisiou o tom, aby sa pomoc pre menšie a stredné firmy mohla vzťahovať aj na veľkých zamestnávateľov.

"Neviem presne, aká situácia je v tomto prípade," priznal premiér Igor Matovič v odpovedi na otázku HN, aká je jeho reakcia na to, že Podpolianske strojárne PPS Group v Detve ohlásili hromadné prepúšťanie. Ako dôvod firma uviedla koronavírusovú krízu a nedostatočné opatrenia vlády na jej zmiernenie.

"Budem sa informovať o tom prípade, určite ho nebudem podceňovať," zdôraznil Matovič na tlačovej besede.

Matovič: Decodom zneužil vírus

No tiež vyhlásil, že niektoré firmy sa vyhovárajú na koronakrízu, čo bol podľa neho aj prípad výrobcu nábytku Decodom, ktorý minulý týždeň ohlásil prepustenie 900 zamestnancov. "Niektorým firmám až dobre padne, že sa teraz môžu vyhovoriť na to, že prišla korona," vyhlásil premiér.

​Decodom podľa neho "žiadal Pellegriniho vládu ešte v októbri minulého roka o podporu dva a pol milióna eur, lebo mali nejaký problém so softvérom a spôsobilo im to stratu. Potom prišla korona a povedali, že kvôli korone musia prepustiť 900 ľudí."

Podľa Matoviča mali možno aj Podpolianske strojárne problémy už skôr. "Nechcem odsudovať," doplnil však zároveň.

Mali by sa dočkať pomoci

Upozornil však, že prebieha rokovanie s Európskou komisiou o tom, aby sa už predstavená ekonomická pomoc pre menšie a stredné firmy mohla vzťahovať aj na veľkých zamestnávateľov, čo predstavitelia vlády už viackrát verejne komunikovali. Dohoda by mala byť hotová v priebehu tohto týždňa.

"V momente, ako tú podporu budú mať úplne rovnakú, od tohto týždňa povedzme, ako ostatné firmy a napriek tomu tých ľudí nechajú prepustených, tak bolo za tým asi niečo iné a nie nekonanie vlády, na ktoré sa teraz vyhovárajú," vyhlásil predseda vlády.

Bolo by podľa neho zo strany podpolianskych strojárov nefér, ak sa pomoc od štátu rozšíri aj na nich a aj tak by sa to "snažili zvaliť na vládu."

Spoločnosť Podpolianske strojárne PPS Group v Detve dnes ráno na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Zvolen oznámila hromadné prepúšťanie. O prácu by mali prísť všetci zamestnanci, ktorých je 736.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.