Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2020, 15:36

Mikloš, Pástor či Kohútiková. Top slovenskí ekonómovia píšu Matovičovi, aby vláda urýchlene konala

Je najvyšší čas, aby vláda naliala do záchrany ekonomiky viac finančných zdrojov. Inak sa prepadneme viac ako iné krajiny, varujú ekonómovia.

Mikloš, Pástor či Kohútiková. Top slovenskí ekonómovia píšu Matovičovi, aby vláda urýchlene konala
Zdroj: TASR

Poprední slovenskí ekonómovia vyzývajú vládu, aby urýchlene podporila ekonomiku. Hrozí totiž, že naše hospodárstvo sa prepadne viac ako v iných krajinách, pretože vláda doteraz váhala pri príjimnaní stimulov.

„Zaostávame nielen časovo, ale aj objemom ekonomických opatrení,“ uvádza sa vo vyhlásení. Organizátorom je Ľuboš Pástor, ktorý v súčasnosti pôsobí ako člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska. K nemu sa pripojil aj viceguvernér NBS Ľudovít Ódor či hlavný ekonóm Národnej banky Michal Horváth.

​Výzvu podpísali aj ďalšie známe mená hospodárskeho života vrátane Eleny Kohútikovej, Ivana Mikloša či Ivana Šramka. Svoj podpis pridal aj Gabriel Eichler z investičnej banky Benson Oak či Juraj Stern z Paneuróspkej vysokej školy. U všetkých signatárov ide o ich osobný názor, nie o názor inštitúcií, ktoré zastupujú.

„Aj Slovensko musí urýchlene konať, včera už bolo neskoro,“ píše sa v spoločnom vyhlásení. Experti žiadajú, aby vláda naliala do ekonomiky viac peňazí, a to bezodkladne.

Podpora by mala ísť nielen malým podnikom či domácnostiam, ale aj veľkým zamestnávateľom. Cieľom by malo byť, aby nekrachovali a neodchádzali inak zdravé firmy a aby ľudia kvôli koronakríze neprichádzali o prácu.

Vláda by sa tiež mala okamžite dohodnúť s bankovým sektorom. V piatok ohlásil predseda vláda Igor Matovič a šéf rezortu financií Eduard Heger odklad splátok pre domácnosti a malé a stredné firmy na deväť mesiacov.

Podľa signatárov výzvy to však nestačí. Vláda by mala rokovať s komerčnými bankami aj o poskytovaní nových prekleňovacích úverov, zárukách za vybrané úvery a na zrušení bankového odvodu.

Argument, že na to nemáme peniaze, podľa ekonómov neobstojí. „Teraz je najlepší čas vynakladať verejné zdroje pre verejné blaho. Ide o investície s vysokým spoločenským výnosom, po ľudskej aj po ekonomickej stránke,“ píše sa vo výzve adresovanej vláde.

Okrem toho kroky Európskej centrálnej banky vytvorili priestor pre emisiu nových dlhopisov. Aj Európska komisia uvoľnila fiškálne pravidlá, dodávajú odborníci.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.