Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2020, 14:01 Aktualizované dňa 09.04.2020 o 14:32

Sulík chce zrušiť "novelu poslanca Fica." Bankový odvod by mal klesnúť

Otázkou bankového odvodu sa podľa jeho slov bude zaoberať Koaličná rada aj vláda.

Sulík chce zrušiť "novelu poslanca Fica." Bankový odvod by mal klesnúť
Zdroj: TASR

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) je za to, aby sa zrušilo zdvojnásobenie bankového odvodu na Slovensku. Ten mal pôvodne prestať platiť od tohto roka.

Zdvojnásobenie odvodu označil za novelu poslanca Roberta Fica. "Nečakane, zo dňa na deň zdvojnásobil bankový odvod. Som za to, zrušme túto novelu a nechajme to tak, ako to bolo nastavené dovtedy," povedal Sulík na brífingu.

​Otázkou bankového odvodu sa podľa jeho slov bude zaoberať Koaličná rada aj vláda.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) je zdržanlivejší, chce najprv o tom rokovať v rámci vlády. Podotkol, že je dôležité udržanie ekonomiky. 

"Rokovania prebiehajú, z dôvodu korektnosti celej diskusie by nebolo fér, aby sme verejne preberali naše návrhy, kým si ich nevyrokujeme aj s partnermi. Verím, že čoskoro prinesieme výsledok rokovaní," uviedol Heger.

Podľa jeho slov je dôležité udržanie ekonomiky. "Preto aj ministerstvo dôsledne pracovalo na tom, aby sme vedeli zafinancovať všetky opatrenia, ktoré sme pripravovali a budeme pripravovať," dodal Heger.

Pôvodne mal osobitný odvod platiť do roku 2020, bývalá vláda ho však zdvojnásobila na 0,4 percenta z hodnoty pasív vykazovaných v súvahe, znížených o niektoré položky.

Banky sú povinné uhrádzať odvod v štyroch štvrťročných splátkach, a to vždy k 25. dňu príslušného kalendárneho štvrťroka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.