Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2020, 22:41 Aktualizované dňa 09.04.2020 o 23:11

Ministri financií EÚ sa zhodli na pláne pre oživenie ekonomík. Krajiny môžu okamžite využiť pol bilióna eur

Krajiny eurozóny budú môcť využívať bez akýchkoľvek podmienok záchranný fond ESM.

Ministri financií EÚ sa zhodli na pláne pre oživenie ekonomík. Krajiny môžu okamžite využiť pol bilióna eur
Zdroj: Reuters

Ministri financií krajín Európskej únie sa dnes dohodli na tom, že krajiny eurozóny budú môcť k oživeniu ekonomík postihnutých koronavírusovou krízou využívať záchranný fond ESM.

Po dnešnej videokonferencii Euroskupiny to oznámilo niekoľko ministrov.

Zhodu na vydaní spoločných dlhopisov, o ktoré stáli zvlášť najpostihnutejšie krajiny ako Taliansko a Španielsko, naproti tomu ministri nedosiahli.

O ďalších možných nástrojoch majú podľa nich rozhodnúť lídri únijných krajín.

Podľa francúzskeho ministra financií Bruna Le Maira dospeli ministri k "excelentnej dohode", ktorá umožní krajinám okamžite využiť pol bilióna eur z ESM.

Podobná suma by mala byť k dispozícii neskôr v novom fonde pre zotavenie ekonomík. O jeho financovaní však kvôli vzájomným nezhodám ministri nerozhodli.

Podľa šéfa euroskupiny Mária Centena budú môcť krajiny eurozóny čerpať z ESM úvery až do výšky dvoch percent svojho hrubého domáceho produktu.

Ak využijú tieto peniaze pre zdravotníctvo alebo koronavírusovú prevenciu, nebudú musieť spĺňať žiadne obvyklé podmienky pre využívanie financií z tohto fondu.

Pre dlhodobejšie oživenie hospodárstva však úplne nepodmienené čerpanie, ktoré navrhovali krajiny južného krídla eurozóny, možné nebude.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.