Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2020, 17:27

Generálny riaditeľ Slovnaftu: Každý prepustený človek je pre štát obrovské bremeno do budúcnosti

CEO Slovnaftu Gabriel Szabó hovorí v rozhovore pre HN o aktuálnej situácii a dopadoch koronavírusovej krízy na firmu.

Generálny riaditeľ Slovnaftu: Každý prepustený človek je pre štát obrovské bremeno do budúcnosti
Zdroj: SLOVNAFT

V prípade vašej firmy sa stretávajú dva faktory: kolísajúce ceny ropy a koronavírus. Aký dosah má na vás tento kokteil?

Tento kokteil sa skladá z viacerých tvrdých ingredencií. Ropa je ako na hojdačke a dosiahla svoje minimá. To je veľký problém. Nakúpili sme ju veľmi draho, kým ju spracujeme trvá istý čas a potom ideme na trh, keď je cena už inde. Druhý problém je, že prišla pandemická kríza, ktorá má aj ekonomické dosahy. To spotrebu palív ženie dole a celosvetovo klesá o desiatky percent.

Vidíme, že v neľahkej situácii sú aj naši odberatelia pohonných hmôt, ktorí sa dostávajú do problémov s insolvenciou a cash-flow. Zároveň sme strategický podnik a musíme dodávať pohonné hmoty pre tento štát, aby vedel fungovať. Sú to parciálne veci, ktoré sa zlievajú do jedného celku. V závere to vyzerá tak, že teraz sa u nás veľmi veľa pracuje a naraz riešime veľa vecí. Slovnaftársky tím si však už poradil s nejednou ťažkou situáciou v minulosti.

Hovorili ste, že časť zákazníkov vám má problém platiť. Do akej miery je to veľký problém?

Množstvo našich partnerov má prevádzky so zariadeniami, ktoré majú kúpené na úver. A ten ich ťaží. Keď im odpadne časť spotreby, nevedia vykryť ani svoje fixné náklady a dostávajú sa do ekonomických problémov. Boli sme v situácii, keď nás jeden partner oslovil s tým, či nám nevie dodať nejakú službu a za to mu dáme palivo. To percento zatiaľ nie je signifikantne vysoké, ale rastie a stane sa snehovou guľou ak vláda nepodrží celú podnikateľskú sféru.

A ako koronakríza zasiahla firmu vo vnútri?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.