Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2020, 20:26

Pomoci je málo a mešká. Firmy na Slovensku čakajú na kurzarbeit

Podniky stále čakajú na kurzarbeit. Dnes môžu čerpať príspevok pri výpadku tržieb. Aj pri najvyššej sume však dotáciu zhltnú odvody.

Pomoci je málo a mešká. Firmy na Slovensku čakajú na kurzarbeit
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Nemecko, Francúzsko, Taliansko. Ale aj Rakúsko či Česko. Aj tieto krajiny firmy v koronakríze zachraňujú kurzarbeitom. Teda nástrojom, vďaka ktorému štát prepláca značnú časť nákladov na mzdy zamestnancov. 

Ledva na odvody

Slovenské podniky, ktoré nezatvorili na príkaz štátu, majú dnes podstatne chudobnejšiu pomoc. Môžu zažiadať o príspevok pri výpadku obratu.

Ak im klesli tržby o viac ako 80 percent, dostanú 540 eur. Za pracovníka, ktorý zarába v hrubom 1 100 eur, teda priemernú slovenskú mzdu, odvedú štátu 570 eur. Dotácia tak nepokryje ani celé dane a odvody za zamestnanca.

„Táto forma pomoci nie je dostatočná, preto žiadame aj v tomto prípade o odpustenie odvodov,“ povedal generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov Andrej Lasz. Pre získanie pomoci musia firmy pokles tržieb aj dokázať.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.