Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2020, 09:33

Sekera za vyše miliardu eur. Pellegriniho vláda hospodárila horšie ako plánovala

Deficit verejnej správy za minulý rok predstavuje 1,220 miliardy eur

Sekera za vyše miliardu eur. Pellegriniho vláda hospodárila horšie ako plánovala
Zdroj: TASR

Slovensko vlani nedodržalo svoje pôvodné rozpočtové plány a hospodárilo horšie aj v porovnaní s rokom 2018.

Podiel deficitu verejných financií na výkone ekonomiky sa zvýšil na 1,3 percenta proti predvlaňajšiemu deficitu 1,05 percenta hrubého domáceho produktu. Deficit verejnej správy za minulý rok teda predstavuje 1,220 miliardy eur.

Informoval o tom dnes Štatistický úrad. Tohtoročnú kondíciu štátnych financií ovplyvnia dopady pandémie choroby COVID-19.

Bývalá vláda pod vedením premiéra Petera Pellegriniho pôvodne plánovala v roku 2019 hospodáriť bez deficitu verejných financií. Už vlani na jeseň však Pellegriniho kabinet ustúpil od cieľa dosiahnuť vyrovnané hospodárenie štátu prvýkrát v novodobej histórii krajiny.

Dlh klesol

Podiel verejného dlhu Slovenska na HDP vlani podľa slovenských štatistikov klesol na 48 percent zo 49,40 percenta v roku 2018.

Bývalá koalícia naplánovala na tento rok rozpočet s deficitom v prepočte 0,49 percenta HDP.

Už v čase jeho schvaľovania v parlamente slovenské i medzinárodné inštitúcie upozorňovali, že v skutočnosti bude deficit výrazne vyšší.

Schválenie 13. dôchodkov

Predchádzajúca vláda navyše len niekoľko dní pred februárovými parlamentnými voľbami presadila v parlamente zavedenie 13. dôchodkov.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vtedy uviedla, že verejný schodok presiahne dve percentá výkonu ekonomiky.

Po prepuknutí pandémie choroby COVID-19 rozpočtová rada odhadla, že deficit verejných financií Slovenska tento rok dosiahne v prepočte až 8,67 percenta HDP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.