Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2020, 19:54

U. S. Steel Košice v máji skrátia pracovný čas viac, náhrada mzdy bude 80 percent

Na skrátenom pracovnom čase na máj sa v utorok dohodlo vedenie podniku s odborármi.

U. S. Steel Košice v máji skrátia pracovný čas viac, náhrada mzdy bude 80 percent
Zdroj: Oliver Ondráš

V košických oceliarňach U. S. Steel bude aj v máji zavedený skrátený pracovný čas.

Oproti predchádzajúcim mesiacom bude neprideľovanie práce v dôsledku pandémie koronavírusu vo väčšej miere, zároveň zamestnanci za deň, ktorý ostanú doma, dostanú vyššiu náhradu mzdy, a to vo výške 80 percent.

​Informoval o tom predseda Rady odborov OZ KOVO v hutníckom podniku Juraj Varga.

Na skrátenom pracovnom čase na máj sa v utorok dohodlo vedenie podniku s odborármi. Čerpanie bude na prevádzkach rôzne podľa vyťaženosti jednotlivých liniek a pracovísk.

"Závisí to od toho, v akom režime robia zamestnanci a ako bude vyťažená linka, kde je organizovaná práca. Bude možné neprideliť prácu vo väčšom množstve, ako to bolo doteraz, rozsah určí zamestnávateľ," uviedol Varga.

V apríli a minulých mesiacoch bol skrátený pracovný čas obmedzený na jednu až dve zmeny so 60-percentnou náhradou mzdy.

Odborársky predák pritom potvrdil, že pandémia ochorenia COVID-19 má na oceliarne za následok pokles dopytu zákazníkov. Zvýšenie náhrady mzdy za skrátený pracovný čas súvisí s vládnou pomocou firmám.

V U. S. Steel Košice zároveň pokračujú rokovania odborov so zamestnávateľom o novej kolektívnej zmluve. Platnosť starej bola do konca marca, predĺžili ju do 30. júna. Jej súčasťou je aj nový motivačný program pre zamestnancov na ukončenie pracovného pomeru dohodou.

Niektorí podľa neho môžu v závislosti od odpracovaných rokov získať pri odchode benefit vo výške až 18-násobku priemernej mesačnej mzdy.

Oceliarne vlani v lete oznámili redukovanie počtu zamestnancov v podniku a dcérskych spoločnostiach o 2500 do konca roka 2021. Išlo o opatrenie z dôvodu nepriaznivej situácie na európskom trhu s oceľou.

"V minulom roku odišlo z našej spoločnosti dohodou 1400 zamestnancov a vzhľadom na aktuálnu situáciu musíme tento proces urýchliť," vysvetlil hovorca podniku Ján Bača. K negatívnemu vývoju na trhu s oceľou v súčasnosti pribudla aj pandémia nového koronavírusu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.