Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2020, 09:25 Aktualizované dňa 29.04.2020 o 10:42

"Čím viac vieme, tým sú scenáre černejšie." NBS zhoršila prognózu pre Slovensko

Za najpravdepodobnejší scenár označila centrálna banka pokles ekonomiky približne o deväť percent.

"Čím viac vieme, tým sú scenáre černejšie." NBS zhoršila prognózu pre Slovensko
Zdroj: HN/Peter Mayer

Kým pred mesiacom si centrálna banka myslela, že pokles ekonomiky o 9 percent nám hrozí iba v najhoršom scenári, dnes to označujú za najpravdepodobnejšiu verziu.

Postupne sa nám prispôsobuje zrak a čím viac vieme, tým sú scenáre černejšie,“ povedal Peter Kažimír, guvernér Národnej banky Slovenska.

V najoptimistickejšom scenári dnes odhadujú pokles výkonu našej ekonomiky o 5,8 percent.

Ak by sa však situácia zhoršila, hrozil by nám pokles až o 13,5 percent. „Vidíme, že ekonomické ťažkosti sa šíria z krajiny na krajinu,“ popisoval dôvody zhoršenia prognózy Ľudovír Ódor, viceguvernér centrálnej banky.

Ďalej popísal, že na určenie stavu ekonomiky sa pozerali aj na inovatívne ukazovatele, napríklad informácie z eKasy, Skytollu alebo spotreby energií.

Škody nás okrem toho čakajú aj na trhu práce, bankári odhadujú, že prísť môžeme o 45 až sto tisíc pracovných miest. Mohli sme na tom však byť ešte horšie, pretože až 50 tisíc pozícií zachránili podľa analytikov vládne opatrenia.

Vízia centrálnej banky sa zhoršuje aj ohľadom obnovy.

Kým pred mesiacom popisovali krivku rastu ekonomiky na budúci rok ako prudké V, teraz hovoria skôr o U. V najlenivejšom scenári popísal Kažimír krivku obnovy ako „logo firmy Nike“.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.